Nakkaşhanei hassa minyatür üslubunun dijital tekniklerle 'Recaizade Mahmut Ekrem – Araba sevdası' romanına kitap illüstrasyonu olarak uyarlanması
The adaptation of Nakkaşhanei hassa miniature style as a book illustration to the novel of 'Recaizade Mahmut Ekrem – Araba Sevdası' with digital techniques
- Tez No: 792885
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZUHAL BAŞBUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Minyatürler, genellikle el yazması eserlerde metni anlatan, açıklayan resimlerdir. Bu doğrultuda minyatür sanatı ve günümüz kitap illüstrasyonları benzer amaçlar taşımaktadır. Bu çalışma hem minyatür sanatının hem de illüstrasyon sanatının tarihsel süreçlerine değinmiş, ikisi arasındaki farklar ve benzerlikleri ortaya koymuş, minyatür üslupları kullanılarak dijital kitap illüstrasyonları yapılabileceğini ileri sürmüş ve bu illüstrasyonların yapımındaki tekniklere değinilmiştir. Tekniklerin gösteriminde Recaizade Mahmut Ekrem'in“Araba Sevdası”adlı romanına minyatür üslupları kullanılarak kitap illüstrasyonu uygulaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Miniatures are pictures that usually narrate and explain a text in manuscripts. In this respect, miniature art and today's book illustrations have similar purposes. This study touched upon the historical processes of both miniature art and illustration art; revealed the differences and similarities between the two; suggested that digital book illustrations can be made using the styles of miniatures, and referred to the techniques used in the making of these illustrations. In order to demonstrate the techniques, a book illustration has been applied to Recaizade Mahmut Ekrem's novel“Araba Sevdası”by using miniature styles.