Factors determining the behavioral intention to use digital banking applications
Müşterilerin dijital bankacılık uygulamalarını kullanımlarına dair davranışsal niyetlerini belirleyen faktörler
  1. Tez No: 792884
  2. Yazar: ASİL ARDAHANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Günümüzde dijitalleşme sebepleri, sonuçları ve gündelik hayata etkileri ile bambaşka bir olgu haline gelmiştir. Dijitalleşmenin etkileşim içinde olmadığı ve entegre olmadığı sektör yoktur. Dijitalleşmeden en çok etkilenen sektörlerin başında kuşkusuz bankacılık sektörü geliyor. Bankaların başarılı bir dijitalleşme süreci yaşayarak kar edecekleri dijital ürünler üretebilmeleri için bu ürünlerin tüketici tercihlerine uygun olması gerekmektedir. Bu nedenle bu çalışmada Türkiye'de tüketicilerin dijital bankacılık ürünleri kullanımında en çok önem verdikleri faktörlerin araştırılması amaçlanmıştır. Bu araştırmada teknoloji kabul modeline hizmet kalitesi, güven, algılanan risk, ekonomik değer ve banka itibarı değişkenlerinin eklenmesiyle elde edilen Genişletilmiş Teknoloji Kabul Modeli kullanılmıştır. Algılanan fayda, algılanan kullanım kolaylığı, ekonomik değer ve banka itibarı değişkenlerinin dijital bankacılık ürünlerini benimseme ile ilgili davranışsal niyet üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkiye sahip olduğu sonucuna varılmıştır. Yapılan analizler ile hizmet kalitesi, güven ve algılanan riskin davranışsal niyet üzerinde etkisinin olduğu kanıtlanamamıştır. Söz konusu araştırmadan önce bu çalışmada dijitalleşmenin kısa tanımları ve Türkiye'de bankacılığın bugünkü görünümü, Türkiye'de bankacılıkta dijitalleşmenin artmasının sebepleri ve dijitalleşme sonucunda ortaya çıkan mevcut bankacılık ürün ve uygulamaları yüzeysel olarak anlatılacaktır.
Özet (Çeviri)
Today, digitalization has become a completely different phenomenon with its causes, consequences and effects on daily life. There is no sector in which digitalization is not interacting and integrated. Undoubtedly, the banking sector is one of the sectors most affected by digitalization. In order for banks to produce digital products that will profit by experiencing a successful digitalization process, these products must be suitable for consumer preferences. For this reason, in this study, the aim is to investigate the factors that consumers give greatest importance in the use of digital banking products in Turkey. In this research, the Extended Technology Acceptance Model obtained by adding service quality, trust, perceived risk, economic value and bank reputation variables to the technology acceptance model was utilized. It is concluded that the variables of perceived usefulness, perceived ease of use, the economic value and the bank reputation have a significant and positive effect on the behavioral intention to adopt digital banking products. With the analyze, it was found that the effect of service quality, trust and perceived risk could not be accepted. Before this analysis, in this study, brief definitions of digitalization and a superficial explanation of the current view of banking in Turkey, the reasons for the increase in digitalization in banking in Turkey and the current banking products and applications that occur as a result of digitalization are examined.