Ekstübasyon öncesi uygulanan recruitment manevrasının operasyon sonrası solunum fonksiyonlarına etkisi
The effect of PRE-extubation recruitment maneuver on postoperative pulmonary functions
- Tez No: 792886
- Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN SUNGUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
AMAÇ: Postoperatif pulmoner komplikasyonlar (PPK) ve postoperatif atelektazi insidansı, abdominal cerrahilerde yüksektir. Sıklığını azaltmak üzere koruyucu ventilasyon stratejileri yaygın şekilde uygulanmaktadır. Bu prospektif, randomize, kontrollü çalışmada, abdominal cerrahilerde, akciğer koruyucu ventilasyon stratejilerine ek olarak, ekstübasyon öncesi artımlı yeniden kazandırma manevrasının (KM;“recruitment”) postoperatif solunum derlenmesi üzerine etkisi incelenmiştir. GEREÇ ve YÖNTEM: Etik kurul onayını takiben, çalışma onamı alınan abdominal cerrahi hastalarından, hariç edilme kriterleri sonrası kalan 136 olgudan; kontrol grubuna (GK) standart intraoperatif akciğer koruyucu ventilasyon (n=68), çalışma grubuna (G-KM) ise standart akciğer koruyucu ventilasyon ile birlikte ekstübasyon öncesi artımlı KM (n=68) uygulandı. Standart koruyucu ventilasyonda, pozitif end-ekspiratuar basınç (PEEP) 6 cm-H2O, düşük tidal hacim (6-8 ml/kg) ve SpO20,05). İki grup arasında postoperatif pulmoner komplikasyonlar (PPK) sıklığı arasında da fark izlenmemiştir (GK: 12/68 [%17,6], G-KM: 7/68 %10,3; p>0,05). Bununla birlikte, artımlı KM uygulamasıyla, operasyon sonu düşüş gösteren akciğer dinamik kompliyansında %50'ye yakın bir düzelme sağlanmıştır. Artımlı KM uygulaması, hemodinamik instabiliteye sebep olmamıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Postoperative pulmonary complications (PPC) and postoperative atelectasis have an elevated incidence following abdominal surgeries. Lung protective ventilation strategies are widely devoted to reducing their occurrence. This prospective, randomized, controlled study investigated the effect of incremental recruitment maneuver (RM) prior to extubation in adjunct to lung protective ventilation strategies on postoperative respiratory outcomes in abdominal surgery. MATERIAL and METHODS: Following the ethics committee approval, of the 136 abdominal surgery patients who consented to the study and ruled out the exclusion criteria, the control group (GC) received standard intraoperative lung protective ventilation (n=68), and the study group (G-RM) received standard lung protective ventilation + incremental RM before extubation (n=68). The standard protective ventilation consisted of positive end-expiratory pressure (PEEP) of 6 cm-H2O, low tidal volume (6-8 ml/kg) and rescue vital capacity maneuver when SpO20.05). There was no difference in the incidence of PPCs between the two groups (GC: 12/68 [17.6%], G-CM: 7/68 10.3%; p>0.05). However, after the incremental RM, an improvement of about 50% was achieved in dynamic pulmonary compliance, which decreased at the end of the surgery. Incremental RM did not cause hemodynamic instability.