Nonarteritik anterior iskemik optik nöropati ve normotansif glokom tanılı hastaların optik koherens tomografi anjiyografi, görme alanı ve patern ERG verilerine göre değerlendirilmesi
  1. Tez No: 792918
  2. Yazar: MİNE KORU TOPRAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜMEYRA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışmada nörooftalmoloji biriminde tanı konulan ve tedavisi yapılan NAİON hastaları ile glokom biriminde tanı konulan ve tedavisi yapılan normotansif glokom hastalarının ve eşit sayıda sağlıklı gönüllülerin görme alanı, elektroretinografi ve peripapiller optik koherens tomografi anjiyografi verileri karşılaştırılarak aradaki ilişki değerlendirildi. Gereç ve Yöntem: Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniği'ne göz muayenesi için Mayıs 2022- Ekim 2022 tarihleri arasında başvuran toplamda 22 NAİON hastasının 30 gözünün , 26 NTG hastasının 30 gözünün ve 27 sağlıklı bireyin 30 gözünün verileri prospektif olarak değerlendirildi. Hastalara tam bir oftalmolojik muayene yapıldı; yarık lamba ve fundus muayenesi, en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK), göz içi basıncı, görme alanı, patern ERG ve peripapiller OKTA ölçümleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine the peripapillary optical coherence tomography angiography data (OCTA) and pattern ERG with non arteritic ischemic optic neuropathy (NAION) and normotensive glaucoma (NTG) to compare the results with age matched normal subjects. Materials and Methods: The data of 30 eyes of 22 NAION patients, 30 eyes of 26 NTG patients and 30 eyes of 27 healthy individuals who followed-up at the Department of Ophthalmology, Balıkesir University Medical Faculty Hospital were between May 2022 and October 2022, included in this study prospectively. All patients and the healthy control subjects had no systemic disease. Patients underwent a complete ophthalmological examination; slit lamp and fundus examination, best corrected visual acuity (BCVA), intraocular pressure, visual field, and 4.5×4.5 mm disc angiography were performed with AngioVue (RTVue-XR, Fremont, California, USA), were measured. The functional analysis of ganglion cell layer was performed by pattern ERG.