Nermin Yıldırım'ın romanlarında yapı ve izlek
Structure and theme in the novels of Nermin Yıldırım
- Tez No: 792917
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAYLAN ABİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ardahan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Nermin Yıldırım, edebiyat dünyasına 2011'de yayımlanan Unutma Beni Apartmanı'yla girer. Yazdığı yedi romanıyla edebiyatımızda kendine önemli bir yer edinir. Çağın sorunlarına romanlarında kadın kahramanlar üzerinden değinen yazar, kendine özgü dil ve üslubuyla da fark yaratır. Romanlarında kadının zihinde açılan yaraları ve o yaralarla yüzleşen, kendini, evini arayan kadınların hayatlarını anlatır. Romanlarında genel olarak; aile, aile içi ilişkiler, kadının bireysel ve toplumsal problemleri, yalnızlık, kaçış, iletişimsizlik, aidiyet problemi gibi konuları işler. Genellikle kadın karakterlerin yaşamını anlattığı romanlarında kadınların geçmişten, özelikle de aileden gelen sorunlarını işleyen yazar, bu sorunların kadın karakterlerin ilerdeki yaşamlarında nasıl izler bıraktığını gösterir. Kadının yalnızlığı, çocukluğundan gelen travmalar üzerinde duran yazar, bireyin psişik problemlerinin temeline aileyi koyar. Bugününde problemli bir hayat süren kadınların temel meselelerinin ne olduğu üzerinde sıklıkla duran yazar, her romanında farklı bir yaşamla kadınların geçmişten, ailesinden gelen travmalarının onları hayatta yalnız, sevilmeyen, hayata tutunamayan bireyler haline dönüştürdüğünü gösterir. Fakat bunu göstermekle kalmaz, romanlarında bu kadınların hayatlarını anlatırken; yaşadıkları acılarla yüzleşen, kendini arayış yolculuğuna çıkan, kimi zaman kendini yaşadığı onca kötü şeye rağmen evini bulan kimi zaman da yaşadıklarıyla yüzleşip kendini iyileştirmekte geç kalan kadınları anlatır. Çalışmamızda Nermin Yıldırım romanları yapı ve izlek açısından irdelenecektir. Bu çalışma sonucunda yazarın romanlarında yapı başlığında; romanın kimliği, isim içerik ilişkisi, zaman, mekân, bakış açısı, kişiler kadrosu başlıkları altında incelenecek olup, her romanın izlekleri kendi içinde işlenerek genel bir çerçeve oluşturulurken, romanlar tüm detaylarıyla da ortaya konmuş olacaktır. Böylece yazarın romanlarının değerlendirilmesi hem kolaylaşacak hem de romanların değerlendirilmesine yapılan ilk tez olması açısından katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Nermin Yıldırım enters the world of literature with Do Not Forget Me Apartment, which was published in 2011. She has an important place in our literature with her seven novels. The author, who touches on the problems of the age through heroines in her novels, also makes a difference with her unique language and style. In her novels, she tells about the wounds of women in mind and the lives of women who face those wounds and search for themselves and their home. In general, in her novels; It deals with issues such as family, family relations, women's individual and social problems, loneliness, escape, lack of communication, and the problem of belonging. The author, who deals with the problems of women from the past, especially from the family, in her novels, where she usually tells the lives of female characters, shows how these problems leave traces in the future lives of female characters. The author, who focuses on the loneliness of women and the traumas from her childhood, puts the family at the base of the individual's psychic problems. The author, who often dwells on the main issues of women who lead a problematic life today, shows that in each of her novels, the traumas of women from the past and their families turn them into lonely, unloved and unable to hold on to life. But not only does she show this, she describes the lives of these women in her novels; It tells the story of women who face the pain they experience, embark on a journey of self-seeking, sometimes find their home despite all the bad things they've been through, and sometimes face their experiences and find it late to heal themselves. In our study, Nermin Yıldırım novels will be examined in terms of structure and theme. As a result of this study, in the title of structure in the novels of the author; The identity of the novel will be examined under the titles of name-content relationship, time, place, point of view, cast of characters. Thus, the evaluation of the novels of the author will both facilitate and contribute to the evaluation of the novels in terms of being the first thesis.