Kişisel verilerin aktarımına ilişkin sözleşmelerin hukuki niteliği, geçerliliği ve hüküm ifade etmesi
Legal nature, validity and provision of contracts on the transfer of personal data
  1. Tez No: 792925
  2. Yazar: TUBA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE CUMALIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Veri aktarım sözleşmesi veri sorumlusu- veri işleyen ya da veri sorumlusu – veri sorumlusu arasında düzenlenebilen ve veriler üzerinde gerçekleştirilen her türlü işlemi konu alan atipik bir sözleşmedir. Atipik bir sözleşme olması nedeniyle ihtiva etmesi gerekli olan zorunlu ya da asgari unsurlar kanunla düzenlenmemiştir. Biz de hukukumuzda yeni sayılabilecek bu sözleşme türüne ilişkin sözleşmenin öğeleri, konusu, tarafları, özellikleri, tipik sözleşmeler ile benzerliklerine ve sözleşme tarafları arsındaki uyuşmazlıklarda uygulanacak hukuka ilişkin genel açıklamalarda bulunacağız. Sonrasında genel ve özel geçerlilik şartları yönünden özellikle açık rıza ve aydınlatma yükümlülüğünün veri aktarım sözleşmelerinin geçerliliği bakımından etkileri üzerine değerlendirmeler yapacağız. Son olarak yurtdışı veri aktarımında Kurul'un belirlediği taahhütnamelerin ve Kurul'un izin verme uygulamasının hukuki nitelikleri ele alınacak ve taahhütnamelerin genel işlem koşulları yönünden değerlendirmesi yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Data transfer contracts are an atypical contract that can be arranged between the data controller- the data processor or the data controller - the data controller and deals with any operation performed on the data. The mandatory or minimum elements that must be included due to the fact that it is an atypical contract are not regulated by law. We will also make general statements about the elements, subject, parties, characteristics of the contract related to this type of contract, which can be considered new in our law, similarities with typical contracts and the law to be applied in disputes between the contracting parties. We will then evaluate the general and specific terms of validity, in particular on the effects of explicit consent and the obligation to inform in terms of the validity of data transfer contracts. Finally, in the case of foreign data transfer, the legal characteristics of the undertakings determined by the Board and the Board's permission application will be discussed and the undertakings will be evaluated in terms of general transaction conditions.