Firdevsî-i Rûmîsüleymânnâme-i Kebîr (27. cilt) inceleme-metin
Ferdawsi-i Rumi Suleymannamah-i Kebir (27th volume) analysis-edition
  1. Tez No: 792924
  2. Yazar: NAİME YURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF BABÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 359
Özet
Klasik Türk Edebiyatı açısından önemli bir yere sahip olan Süleymânnâme-i Kebîr, 15. yüzyılın sonu ile 16. yüzyılın başlarında Firdevsî-i Rûmî tarafından kaleme alınmıştır. Mensur kısımlar ağırlıklı olmakla birlikte manzum mensur karışık olarak yazılmıştır. Bu çalışmada Topkapı Sarayı Müzesi Kütüphanesi Hazine 1527'de kayıtlı olan Firdevsî-i Rûmî'nin Süleymânnâme-i Kebîr adlı eserinin 27. cildi transkribe edilerek Latin harflerine aktarım ve metnin incelenmesi yapılmıştır. Süleymânnâme-i Kebîr, Eski Anadolu Türkçesinin dil özelliklerini barındırmaktadır. Didaktik ve öğüt mahiyetinde bir eserdir.
Özet (Çeviri)
Suleymannamah-i Kebir, which has an important place in terms of Classical Turkish Literature, was written by Ferdawsi-i Rumi at the end of the 15th century and the beginning of the 16th century. Although the prose parts are predominant, it is written in verse and prose mixed. In this study, the 27th volume of Ferdawsi-i Rumi Suleymannamah-i Kebir, which was registered in the Topkapı Palace Museum Library Treasury 1527, was transcribed and translated into Latin letters and the text was analyzed. Suleymannamah-i Kebir contains the linguistic features of Old Anatolian Turkish. It is a didactic and advisory work.