Inclusiveness of planned relocations in the context of disaster risk reduction and climate change adaptation
Planlı yer değiştirmelerin afet riski azaltımı ve iklim değişikliğine uyum çerçevesindeki kapsayıcılığı
- Tez No: 792929
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEFNE GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
İklim değişikliğine bağlı afetlerin insan hareketliliği üzerindeki etkilerinin artmasıyla birlikte, insanların bu etkilerle karşı karşıya kaldıklarında da hareket etmeyebileceklerine dair artan bir anlayış vardır. Bu nedenle, iklim değişikliğine bağlı afetler nedeniyle istemsiz olarak hareketsiz kalan ve kırılgan nüfusların mahsur kalma riskinin olması, iklim değişikliğine bağlı hareketlilik konularında madalyonun başka bir yüzünü oluşturmaktadır. İklim değişikliğine bağlı afetlere yönelik politika önerilerini ve hareketlilik boyutlarını göz önünde bulunduran akademik tartışmalar ve uygulayıcılar, politika önerilerini iklim değişikliğine uyum (İDU) ve afet riskini azaltma (ARA) stratejileri bağlamında çerçevelemeye başlamıştır. İDU boyutu bağlamında örnekler, göçün kendisinin bir iklim değişikliği uyum stratejisi olarak kullanılabileceğini ifade etmektedir. Ayrıca ARA stratejileri, iklim değişikliğine bağlı afet risklerini azaltmak için toplulukların planlı olarak yeniden yerleştirilmesini önermektedir. Bu politika yaklaşımlarının amaçlarının kesişmesi, göçü bir iklim değişikliği uyum stratejisi olarak kullanmanın bir parçası olarak planlı yer değiştirme örnekleri getirmektedir. Bu bağlamda, bu tez, iklim değişikliğine bağlı afetler nedeniyle mahsur kalma riski taşıyan kırılgan nüfusların, planlı yeniden yerleşim bağlamında ulusal ARA ve ulusal İDU politikalarına dahil edilmesinin kapsamını tartışmayı amaçlamaktadır. Ulusal ARA ve İDU planları ve bunların bağlamsal içeriğinin, i) insan hareketliliği ve planlı yeniden yerleştirme planlarının her iki politika boyutunda ne ölçüde yer aldığının ve ii) mahsur kalma riski altında olan kırılgan gruplar ile ilgili olarak planlanan yeniden yerleştirmelerin kapsayıcılık düzeyinin tartışılması hedeflenmektedir/“düzeyinin analizi sunulmaktadır”. İklim değişikliği ile ilgili afet risk yönetimi mercekleriyle bu tez, önceden planlanmış yeniden yerleştirme sürecinin, iklim değişikliğinin yoğun yaşandığı bölgelerde yaşayan ve mahsur kalma riski taşıyan kırılgan grupların özel ihtiyaçlarının karşılanması gerektiğini savunmaktadır. Buna göre, Asya ve Pasifik ülkelerinden seçilen ulusal ARA ve İDU politika belgeleri, açıklayıcı bir eleştirel vaka çalışması aracılığıyla niceliksel ve niteliksel bağlamsal içerik analizi doğrultusunda tartışılacaktır. Asya ve Pasifik bölgesinin iklim değişikliği etkilerine en fazla maruz kalan bölge oluşu, araştırma sonuçlarına cevap verebilecek en olası bölge olması nedeniyle seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the increasing impacts of climate change-related disasters on human mobilities, there is a growing understanding that people can also stay when facing these impacts. So, involuntarily immobile and vulnerable populations being trapped due to climate change-related disasters generate another side of the coin in climate-related mobility issues. Considering policy responses to climate change-related disasters and mobility dimensions, academic discussions and practitioners begin to frame policy responses in the contexts of climate change adaptation (CCA) and disaster risk reduction (DRR) strategies. In the context of the CCA dimension, the examples have expressed that migration itself can be used as a climate change adaptation strategy. Besides, the DRR strategies propose the planned relocation of communities to reduce climate change-related disaster risks. Intersecting the aims of these policy approaches bring examples of planned relocations as a part of using migration as a climate change adaptation strategy. In that regard, this thesis aims to discuss the extent of incorporating the vulnerable populations at risk of being 'trapped' due to climate change-related disasters into national DRR and national CCA policies in the context of planned relocations. The national DRR and CCA plan and their contextual content will be analyzed by aiming to discuss i) to what extent human mobility and planned relocation plans are located in both policy dimensions and ii) the level of inclusiveness of planned relocations with regard tovulnerable populations at risk of being trapped due to climate-related disasters. With the lenses of climate-change-related disaster risk management, the thesis advocate that the pre-planned relocation process should address the vulnerable populations' specific needs because of their likelihood of being trapped in climate hotspots. Accordingly, selected national DRR and CCA policy documents from Asian and Pacific countries will be discussed in line with quantitative and qualitative contextual content analysis through an illustrative critical case study. The rationale behind this is Asia and the Pacific region, which will bring the most likely causes for the research results, is the region most exposed to climate change impacts.