Scepticism and 'Attitude': A wittgensteinian approach
Şüphecilik ve 'Tavır': Wittgensteinci bir yaklaşım
- Tez No: 792930
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CHRYSSI SIDIROPOULOU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmada felsefi şüpheciliğin belli bir türü olarak başkalarını anlama ya da bilmemiz itibarıyla öteki zihinler üzerine şüphecilik mercek altına alınıyor. Bu şüpheciliği belirli bir şüpheci tavrın dışavurumu olarak inceleyip, ayırt edici özelliklerini zihinsel (içsel) olan ve bedensel (dışsal) olan arasındaki kavramsal kopuklukta buluyor ve bu kopukluğun düşünce biçimlerimizde oynadığı rolü inceliyoruz. Bu bağlamda, solipsizmi ve bunun bir uzantısı olarak öteki zihinler problemini çeşitli benlik anlayışları (bilhassa Descartes'ın Kartezyen ego'su) üzerinden takip etmekteyiz. Arka planda böyle bir anlayışla Ludwig Wittgenstein'ın 'ruha yönelik tavır'ını Kartezyen düalist çerçevenin reddi olarak ele alıyoruz. Daha sonra David Chalmers'ın bilinç problemini tartıştığı bir bağlamda, 'içsel' kavramını nasıl tekrar gündeme getirdiğini ele alıp, Chalmers'ın bu yaklaşımının bilinç ile dünya arasında bir açıklayıcı boşluk problemi olduğunu varsaydığını tartışıyoruz. Dolayısıyla bu yaklaşımın Kartezyen şüpheciliğin bir tür yeniden ifadesi olduğunu savunuyoruz. Son olarak, betimleyici bir örneği inceliyoruz ve bir sinema filmi bağlamında, makina olmaya kıyasla insan olmanın ne demek olduğu konusunu filmde karşımıza çıkan muğlaklıkları göz önüne alarak tartışıyoruz. Wittgenstein'ın 'ruha yönelik tavır'ından ilham alarak oluşturduğumuz kendi değerlendirmemizi, bir kuralı uygulamanın ya da bir kuralı anlamanın ne olduğunu tartışabileceğimiz belirli bir vaka olarak sunuyoruz. Böylece Kartezyen düalist çerçeveye bağlı olmadan ifade edilebilen felsefi şüpheci bir pozisyonun da olabileceğini görüyoruz.
Özet (Çeviri)
This study offers an examination of a certain kind of philosophical scepticism, e.g., scepticism about other minds, in relation to our way of knowing and understanding others. We take scepticism about other minds as an expression of a certain form of sceptical attitude and find its characteristics in the dualistic treatment of the mind/inner from the body/outer. Thus, we consider solipsism (as traditionally conceived) and the problem of other minds (as an extension of solipsism) with the aim to trace various conceptions of the self, particularly Descartes' Cartesian ego. Against the backdrop of this conception, we introduce Ludwig Wittgenstein's remark on“an attitude toward a soul”as a rejection of the Cartesian dualist framework. We then consider David Chalmers' resurfacing of the notion of the 'inner' in his treatment of the problem of consciousness. We thereby argue that such a treatment assumes an explanatory gap between our notion of consciousness and the world, and thus, is a kind of reiteration of the Cartesian position that relates to Cartesian-type scepticism. Lastly, we consider a descriptive case —a sci-fi movie— in which we may find a host of ambiguities about what it means to be human as opposed to a machine. We offer our own treatment inspired by Wittgenstein's“an attitude toward a soul”as a particular case of applying a rule or understanding a word. In so doing, we find that there is a kind of sceptical position that survives the Cartesian way of putting it.