Osmanlı Devleti'nde 19. yüzyılda idari taksimat düzenlemelerinden sonra uygulanan müstakil sancak sistemi
Private sanjak system applicated after the administrative division arrangements in the Ottoman State in the 19. century
  1. Tez No: 792932
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM BASILGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde uygulamaya konulan ve Türkiye Cumhuriyeti Dönemindeki il sisteminin temelini oluşturan müstakil sancakların tarihsel gelişimi hakkında farklı fikirler ortaya atılmaktadır. Bu sancakların neler olduğu hangi idari birimler ile yönetildiği ve sancakların müstakil hale getirilmesinin sebepleri hakkında mevcut kaynakların ve araştırmaların yetersiz olduğu görülmüştür. Birçok kaynakta zikredilen ancak detaylı bir bilgi verilmeden geçilen müstakil sancaklar on dokuzuncu yüzyılın ikinci yarısından itibaren döneme damgasını vurmuş bir uygulamadır. Yine aynı zamanda Fransız taşra idaresinden de esintiler taşıyan bu yeni uygulama zaman içerisinde artmış özellikle İttihat ve Terakki döneminin taşra idaresinde önemli bir unsur haline gelmiştir. Öyle ki meşrutiyet ve TBMM dönemlerinde adeta mebuslar temsil ettikleri yerlerin müstakil hale gelmesi için büyük bir yarış içerisine girmişlerdir. Çalışmamız bu konular üzerinde yoğunlaşarak yapılmıştır. Toplam üç bölümden oluşan çalışmamızda ilk bölümde Osmanlı'nın klasik dönem taşra idaresi ve meydana gelen değişimler, ikinci bölümünde Osmanlı Devleti'nde müstakil sancak uygulaması ve üçüncü bölümde TBMM Dönemi müstakil sancaklar araştırma sonuçları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
December-2022, 120 PagesDifferent ideas are put forward about the historical development of the independent sanjaks, which were put into practice in the last periods of the Ottoman Empire and formed the basis of the provincial system in the Republic of Turkey. It has been seen that the available resources and researches about what these sanjaks are, with which administrative units they are administered and the reasons for detaching the sanjaks are insufficient. Independent sanjaks, which are mentioned in many sources but passed without giving detailed information, are a practice that has left its mark on the period since the second half of the nineteenth century. At the same time, this new practice, which was inspired by the French provincial administration, increased over time and became an important element in the provincial administration of the Union and Progress period. So much so that during the constitutional and Turkish Grand Assembly periods, the deputies entered into a great race for the places they represent to become independent. Our study was conducted by focusing on these issues. In our study, which consists of three parts, in the first part, the classical period provincial administration of the Ottoman Empire and the changes that took place, in the second part, the independent sanjak application in the Ottoman Empire and in the third part, the results of the research on the independent sanjaks of the Parliament period are given.