Beyoğlu haccopulo pasajı ve koruma önerileri
The Passage of hacopulo in Beyoğlu and conservation suggestion
- Tez No: 79294
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN ALİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
ÖZET Bu çalışma İstiklal Caddesi pasajlarından biri olan Hacopulo Pasaj ı'nı incelemektedir. Pasaj içinde avlusu ve geçişi vardır. Meşrutiyet Caddesi ve İstiklal Caddesi' ni birleştirir. Pasaj, bazı özellikleriyle Beyoğlu' nda İstiklal Caddesi ana arterine cephesi olan diğer pasajlardan ayrılır. Çalışmada binanın söz konusu farklı özellikleri sunulmuştur. Genel olarak Beyoğlu hakkında bilgiler verilmiştir. Ayrıca bölgenin sosyolojik, etnik ve ekonomik değişimleri göz önünde tutulmuştur. Böylece binaların bu değişimlerden etkilendikleri noktalar sunulmuştur. Ayrıca pasajın analitik rölövesi, restitüsyonu ve restorasyonu yapılmıştır. Analitik rölöve sayesinde pasajın şu andaki durumu ortaya çıkarılmıştır. Pasajın bölümlerinden bazılarının farklı zamanlarda yapıldığı böylece anlaşılmıştır. Bozulmalar ve bozulma nedenleri ortaya çıkartılmış, koruma önerileri getirilmiştir. Onarımların nasıl yapılması gerektiği de belirtilmiştir. Böylece binanın bundan sonraki dönemlerde daha az zarar görmesi sağlanabilecektir. Hacopulo Pasajı için yapılan restitüsyon çalışmasında, binanın ilk yapıldığındaki durumu ile şimdiki durumu karşılaştınlmıştır. Tüm değişimler, elemanlara ayrılarak incelenmiştir. Restorasyon çalışmasında binanın aslına uygun onarımları yapılmıştır. Yeni bir işlev kazandırılması için yapılması gereken değişiklikler belirtilmiştir. Binanın kazanacağı yeni işlevinin binanın kendi değerini yansıtması ve yeni işlevinden sonra binanın tahrip olmaması düşünülmüştür. Bu değerler dikkate alınarak, pasaja kültür, sanat ve moda merkezi işlevi verilmiştir. Bu işlevin dışında yapının yapıldığı zamanda bir gazete merkezi ve basım yeri olduğu bilinmektedir. Zamanının Türk siyasi hayatında önemli bir yeri olan bina bu sebeple yeni işlevinin yanında bir de müze barındırmaktadır. Çalışma yapının belgelenmesi, rölövesinin çıkarılması, tarihi süreç içindeki eklerin belirlenmesi ve restitüsyon çalışması, restorasyon projesinin hazırlanması ve çalışmada alınan kararlar doğrultusunda yeniden işlevlendirilmesini içermektedir. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis is on Hacopulo Passage, which is located in Beyoğlu region, connecting Meşrutiyet and Istiklal Streets. The Passage has a courtyard and a gallery. The Passage can be differentiated by particular features from the other passages, which constitute the facade of the istiklal Street. Besides these features, some general information on Beyoğlu region is given considering the sociological, ethnic, and economic changes. Buildings are thought to be in this changing process. Doing the analytical survey, restitution and restoration projects, it has been able to bring the current situation of the building into light. It has been realized that some parts of the passage were built in different periods. Moreover, deformations are detected and according to the causes of the deformations, preventive and maintenance advises are given with the realization suggestions. The restitution project is based on comparing two conditions of the building: current and the time just after it was built. The analysis of change is done by separating the passage into its elements. The restoration study is done according to the original condition of the passage. Some suggestions are given such as, what kind of a function may take place, how the program will add value to the building, and how it will be maintained. When these aspects are taken into attention, the program of a 'culture, art, and fashion center' seemed appropriate for the building. Besides, it is also suggested that the building should have a small museum exhibiting some fragments of its original function, which was press and printing, that had played an important life in Turkish politics in that time. Finally, this thesis consists of the survey drawing, chronological determination of the additions to the building, restitution and restoration projects, and decision of the new function, which will activate the passage as well as keep it maintained.