Mimari çevrenin oluşmasındaki etkenler
The Factors of architectural environments thats create it
  1. Tez No: 79293
  2. Yazar: NESLİHAN ÇAMDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
ÖZET Mimari çevrenin oluşmasındaki etkenler olarak malsahibi - mimar - yüklenici üçlüsü ve bunlar kadar etkili olan imar durumları ve denetleme mekanizması incelenmiştir. İmar durumlarını biçimlendiren yasa ve yönetmeliklere göre oluşturulan planlar, malsahibi-mimar-yüklenici'lerin niteliği ve aralarındaki koordinasyonun düzeyi yapılaşmayı / yapay çevreyi oluşturmaktadır. Bu doğrultuda tez çalışması üç ana başlıktan oluşur. Birinci bölümde konuya ilişkin giriş yapılmış, tezin amacı, kapsamı ve yöntemi açıklanmıştır. İkinci bölümde, genel olarak çevre, insan - çevre ilişkisi, kültürel, doğal, tarihsel çevrelerin mimari çevre ile ilişkisi, işlevsel ve biçimsel olarak çevreye uyum konuları genel olarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde, ülkemizde mimari çevrenin oluşmasındaki etkenler olarak planlama, malsahibi, mimar, yüklenici ve denetleme konularına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde bu başlıkların açılımları yer almaktadır. Üçüncü bölümün birinci kısmında, planlama kavramları ve yapılaşmayı etkileyen imar planları, bu planlara göre hazırlanan imar durumları ve halkın planlamaya katılımı planlama yöntemlerinde, nazım plan sorununa değinilmiş, tek yapının başlamadan, yapım süreci ve bitiminden sonra yapılan işlerin yasal olarak içerikleri tek yapnıın oluşmasındaki etkenler kısmında ele alınmıştır. Üçüncü bölümün ikinci kısmında, malsahibi tanıtılmış, farklı malsahibi tipleri, malsahibi - mimar ve malsahibi - yüklenici arasında yaşanan sorunlar, ilişkilerin yasal boyutları yer almıştır. Ayrıca malsahibinin hakları ve sorumlulukları, proje amacı, projeden istek ve beklentilerinin neler olduğu konularına değinilmiştir.Üçüncü bölümün üçüncü kısmında, çevre ve meslek sorunlarımız içindeki mimari eğitimin yeri, eğitim başarısındaki etkenler ve eğitimin hedefleri, yurtdışında mimarlık eğitimi, eğitim sonrası mimarlık mesleğinin uygulanmasının kapsamı ve şekilleri, yurtdışında uygulama ve yasal denetleyicileri içermektedir. Üçüncü bölümün dördüncü kısmında, projenin uygulanması ve gerçekleştirilmesinde sorumlu olan yüklenici, yüklenicinin inşaat sektöründeki çalışma sistemini ve yüklenicilerin sorumluluklarım kapsamaktadır. Üçüncü bölümün beşinci kısmında, mimari çevreyi oluşturan etkenlerin meslek odaları, belediye ve sigortayı içeren kurum olarak ve süre, maliyet, kalite açısından amaç olarak denetleme konusu incelenmiştir. Son bölümde ise, yapılan çalışmanın sonuç ve öneriler kısmı sunulmuştur. Herşeyden önce ülke çapında yerleşme planlamasının yapılması, hangi yörelere nelerin yerleşeceği, hangi yatırımların nerelere yapılacağı, öncelikle korunacak bölgelerin belirlenmesi gerekmektedir. Bunun yanında malsahibinin mimari çevre konusunda duyarlı obuası, iyi bir işverenin özelliklerini taşıması, malsahibinin seçeceği mimarın eğitiminde ve mesleğini uygulama konularında yetişmiş olması, çevrenin oluşmasında mimara başvurulma zorunluluğu, her önüne gelenin yüklenici olamaması, sonuçta ürünün her aşamada denetlenmesi gerekmektedir. Çalışma sonucunda; daha iyi mimari çevreler sağlama çabalarının başarıya ulaşması oranı inşaat sektöründe yer alan üç ana katılımcı grubun -malsahibi, mimar, yüklenici- aralarında kuracaktan ilişki ile doğru orantılıdır. Bunların yanında toplumun teknolojik düzeyi, yapının inşaasının bitiminden sonra tasarlandığı işlev doğrultusunda kullanılıp kullanılmaması,bakım ve onarım çalışmaları vb. nedenler mimari çevreyi etkilemektedir. Ancak konunun etkenleri çok çeşitli olduğundan, bu başlıklar başka çalışmalar yapmaya yol açmıştır. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, the three factors of architectural environment thats create it, property - architecture - contractor and the other factors thats are effective at least the other mentioned, controlling mechanism and development levels are investigated. The rules determine the development level and plans maden by specifications, property - architecture - contractor quality and level of their interrelational coordination creates the urbanization / artifical environment. In this direction, this study includes three main title. In the first chapter, the purpose of thesis, contents and methods are explained and the subject introduced. In the second chapter, generally environment, human environment relationship, cultural, natural, historical environment relationship with architectural environment, functionary and modely suitability to environment subjects investigated. In the third chapter, the factors thats are effecting our country environment, planning property, architecture, contractor and controlling subjects included. In this chapter these titles explained. In the first section of third chapter, planning motions and development plans for urbanization, development conditions determined according to this plans and behaviour of people in the planning type, extension plan problem was pointed, before single structure constructed, constructing steps and formal procuders after it is completed considered in the factors for construction of the single structure. In the second part of third chapter, property introduced, type of property, problems between property-contractor, formal size of relationships included. Property must be considered as the becoming cause of architecture, during design period property determine the path of architecture and property is the most affecting person after our product is completed, without property need we can not mention about architecture.Additionally, responsibility and property rights, project purpose, expectation from project subject mentioned. In the third part of third chapter, location of the architectural education inthe enviromental and professional problems, factors effecting educational success and aims of education, architectural education in the abroad, contents and type of architectural application after education, application in the abroad and formal controller included. In the fourth part of third chapter, responsible contractor from application of project, working system of contractor in the construction sector and responsibilities of contractor included. In the fifth parth of third chapter, controlling subject for quality, cost, time, professional unions, and architectural environment, municipality and insurance offices was researched. The last chapter includes, the conclusion and advice for further study. First of all, the settlement plan for all country, what settlement should be carried out in which area which investment should be done and the area should be protected, must be determined. Additionally, property must be sensitive about architectural environment, has a good qualification as a boss, selected architect should be well trained and skillfull during job application, the necessity of architecture when environment setting, contractor for construction should be selected carefully, as a result product must be controlled at every stage. At the end of the study, the rate of success to get better result for architectural environment is directly proportional with the three main goups of construction sector, property, architecture and contractor. In addition to above factors, level of technology, correct usage of building after its competition, operation and repair sturdy and etc affect the architectural environment. But the subject has different factors and factors cause other studies.