Hayat bilgisi dersinde öğrencilerin temel yaşam becerilerinin geliştirilmesine yönelik dijital öyküleme uygulamaları
Digital story applications to develop the basic life skills in life study course
  1. Tez No: 792951
  2. Yazar: EMRAH KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE DİLEK BOYACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Hayat Bilgisi dersinde kullanılan dijital öyküleme uygulamalarının öğrencilerin temel yaşam becerilerinden biri olan öz-yönetim becerilerinin geliştirilmesindeki etkisini belirlemektir. Araştırmada nicel ve nitel yöntemlerin birlikte kullanıldığı karma yöntemden faydalanılmıştır. Bu doğrultuda araştırma, karma yöntemlerden biri olan gömülü deneysel desenle gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu ilkokul 3. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen“ilkokul öğrencilerine yönelik öz-yönetim becerileri ölçeği”yanı sıra gözlem, görüşmeler, günlükler ve öğrenci ürünleri kullanılmıştır. Tek gruplu yarı deneysel süreç sonunda Hayat Bilgisi dersinde kullanılan dijital öyküleme uygulamalarının öğrencilerin öz-yönetim becerilerini geliştirmede istatiksel olarak olumlu etkisinin olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte nitel verilerin analizi sonucunda öğrencilerin dijital öyküleme uygulamaları sırasında öz-yönetim becerilerini kullandığı bulunmuştur. Ayrıca sınıf öğretmeni ve öğrencilerle yapılan görüşmeler sonucunda dijital öyküleme uygulamalarının öğrencilerin aktif öğrenmelerini desteklediği, derslerin eğlenceli geçtiği, dijital öykülemelerin diğer derslerde kullanılabileceği gibi sonuçlara da ulaşılmıştır. Bunun yanı sıra dijital öyküleme uygulamalarının zaman alıcı ve emek isteyen bir uygulama olduğu, teknik kullanımda zorlanıldığı ve öyküyü zamanında tamamlayamama gibi sorunların da yaşandığı söylenebilir. Araştırma sonuçlarına dayalı olarak dijital öyküleme uygulamalarının farklı sınıf seviyelerinde ve farklı beceri alanlarının geliştirilmesinde kullanımına yönelik öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to determine the effect of digital storytelling applications used in the Life Studies course on the development of students' self-management skills, which is one of the basic life skills. The mixed method, in which quantitative and qualitative methods are used together, was used in the research. In this direction, the research was carried out with an embedded experimental design, which is one of the mixed methods. The study group of the research consists of primary school 3rd grade students. As a data collection tool, besides the“self-management skills scale for primary school students”developed by the researcher, observations, interviews, diaries and student products were used. At the end of the single-group quasi-experimental process, it was statistically determined that the digital storytelling applications used in the Life Studies course had a positive effect on the development of students' self-management skills. However, as a result of the analysis of the qualitative data, it was found that the students used self-management skills during digital storytelling practices.. In addition, as a result of the interviews with the classroom teacher and the students, it was concluded that digital storytelling applications support the active learning of the students, the lessons are fun, and digital storytelling can be used in other lessons. In addition, it can be said that digital storytelling applications are time-consuming and labor-intensive, difficulties in technical use and problems such as not being able to complete the story on time. Based on the results of the research, suggestions were made for the use of digital storytelling applications at different grade levels and in the development of different skill areas.