Psikanalitik yaklaşımla rüya motifleri ve savunma mekanizmaları arasındaki ilişkinin incelenmesi
On relationship between dream motifs and defense mechanisms with a psychoanalytical approach
- Tez No: 792952
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR ARSLANTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Araştırmada yaygın görülen rüya temaları (rüya motifleri) ile savunma mekanizmalarının gelişmişlik düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmanın örneklemini Türkiye'de yaşayan, İstanbul Okan Üniversitesi ve İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde lisans, lisansüstü ve doktora öğrenimi gören ve yaşları 18-30 aralığında bulunan 390 öğrenci oluşturmaktadır. Katılımcılara Rüya Motifleri Ölçeği (RMÖ), Savunma Biçimleri Testi 40 (SBT-40) ve Sosyal İstenirlik Ölçeği (SİÖ) uygulanmış, elde edilen veriler IBM SPSS 26.0 programıyla analiz edilmiştir. Elde edilen verilerde herhangi bir sosyo-demografik inceleme yapılmamıştır. Elde edilen sonuçlara göre immatür savunmalar ile rüyaların gerçek dışılık, kötülük kuruntusu, şişirilmiş kendilik ve tatminsizlik/doyumsuzluk alt boyutları arasında pozitif yönlü zayıf bir ilişki saptanmıştır. Nevrotik savunmalarda gerçek dışılık, kötülük kuruntusu ve tatminsizlik/doyumsuzluk alt boyutları arasında pozitif yönlü zayıf bir ilişki tespit edilmiştir. Matür savunmalarda ise şişirilmiş kendilik ve tatminsizlik/doyumsuzluk alt boyutları ile pozitif yönlü zayıf ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. Bütün araştırma hipotezleri incelendiğinde genel olarak savunma mekanizmalarının kısmi olarak rüya motifleriyle ilişkili oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between typical dream themes (dream motifs) and the level of maturity of defense mechanisms. The sample of the research consists of 390 undergraduate, graduate and PhD students who are between ages 18-30 and living in Turkey and studying at Istanbul Okan University and Izmir University of Economics. The Dream Motifs Scale (DMS), Defense Styles Test 40 (DSQ-40) and Social Desirability Scale (SDS) were administered to the participants, and the data were analyzed with the IBM SPSS 26.0 program. No socio-demographic analysis was performed on the data obtained. According to the results obtained, a weak positive relationship was found between immature defenses and the category of ego ideal, persecution, grandiosity, and appetite-instinct of dreams. In neurotic defenses, a weak positive relationship was found between the categories of ego ideal, persecution, and appetite-instinct. In mature defenses, on the other hand, it was revealed that there was a weak positive relationship with the grandiosity and appetite-instinct categories. When all research hypotheses were examined, it was determined that defense mechanisms were partially related to dream motifs in general.