Yetişkinlerde çevrimiçi alışveriş bağımlılığı ile psikolojik belirtiler arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between online shopping addiction and psychological symptoms in adults
- Tez No: 792954
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Araştırmanın amacı yetişkinlerde çevrimiçi alışveriş bağımlılığı ile psikolojik belirtiler arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çevrimiçi alışveriş bağımlılığı ile ilişkili olması beklenen ruh hali, psikolojik belirtiler ve psikopatoloji arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmada 435 yetişkine ulaşılmış psikolojik belirtiler ve çevrimiçi alışveriş bağımlılığına ilişkin bulgular verilmiştir. Araştırma betimsel ilişkisel tarama modeli olarak belirlenmiştir. Araştırmada elde dilen veriler istatistik paket programı ile analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemleri olarak sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, t-testi, anova, pearson korelasyon ve lineer regresyon analizleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda depresyon ve olumsuz benliğin çevrimiçi alışveriş bağımlılığı arttırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Çevrimiçi alışveriş bağımlılığının anksiyete, somatizasyon ve hostilite ile ilişkili olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between online shopping addiction and psychological symptoms in adults. The relationship between mood, psychological symptoms and psychopathology, which are expected to be associated with online shopping addiction, was examined. In the study, psychological symptoms and findings related to online shopping addiction were given to 435 adults. The research was determined as a descriptive relational survey model. The data obtained in the research were analyzed with the statistical package program. In the evaluation of the data, number, percentage, mean, standard deviation, t-test, anova, pearson correlation and linear regression analyzes were used as descriptive statistical methods. As a result of the research, it was concluded that depression and negative self increase online shopping addiction. It was determined that online shopping addiction was not associated with anxiety, somatization and hostility.