Yapı üretiminde örgütlenme ve denetimin iş verimine sağlayacağı yararlar
- Tez No: 79296
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Yapı üretimi sorunlarının örgütlenme yetersizliğinden kaynaklandığı açıktır. Ülkemizde özellikle 1980 sonrası meydana gelen yeni ekonomik yapılanma, yapı üretiminde hizmet yüklenici firmaların yapısal işleyişinde önemli değişikliklere neden olmuştur. Bu dönemde özellikle metropol alanlarda gerçekleştirilmek istenen büyük ölçekli projeler, yapımda daha karmaşık sorunlara neden olmuş, bu da parasal kaynakların ve işgücünün yeniden yeni bir yönetim ve örgütlenme anlayışı ile biçimlendirilmesini zorunlu kılmıştır. Zamanın, paranın, insangücünün, malzemenin ve diğer kaynakları en uygun bir biçimde biraraya getirilmesi ve amaç doğrultusunda yönetilmesi yapım yönetimini uzmanlık gerektiren bir bilim, yapım yöneticisi de üstün bilgi ve beceriye sahip bir kişi olma zorunluluğunu doğurmuştur. 1950'li yıllara değin mimarlık uygulamalarında insan (man), malzeme (material), makina ve ekipman (machine), yöntem (method) ve parasal kaynak (money) biçiminde (5M) olarak bilinen etmenlere bir altıncı“M”olarak yönetim (management) eklenmiştir. Bu bağlamda ele alınan bu çalışma, son dönemde ülkemizde meydana gelen ekonomik ve teknolojik gelişmeler sonucunda yapım işletmelerinin örgütlenme oluşumundaki ilke ve amaçlarını, etkililik kavramını ve ölçütlerini, üretim süresi evresinin başarısını ölçmede kullanılacak yapım yönetimi modelini belirlemeyi amaçlamaktadır. Çalışma beş ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; yapım ve yapım yönetimi kavramları, bunların temel özellikleri anlatılmış yapım yönetiminin etkinliğinin öneminden bahsedilmiştir. İkinci bölümde; yapım yönetiminde örgütlenme kavramı ile önemi ele alınmış, Cumhuriyet öncesi ve modern örgütlenme modellerine değinilmiştir. Üçüncü bölümde; yapı üretiminde iş planlaması ve denetimi konularına bağlı kalınarak denetimde kullanılan modern teknikler anlatılmıştır. Dördüncü ve beşinci bölümler ise; yapı üretiminde verimliliğin sağlanmasında önemli bir yeri olan raporlama ile proje çalışmalarının yürütülmesi ve sonuçlandırılması konularına ayrılmış, işverimine sağlayacağı yararlara ilişkin öneriler geliştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It is clear that the problems of project and construction management generate from the inadequacy in organization. The new economic structure that occurred especially after 1980 in our country led to changes in the structure and functions of construction firms. During this period, the mega projects that were tried to realized especially in our metropols caused an increase in scales of construction; and this necessitated a re-shaping in financial resources and in the labor force with a new understanding of management and organization. The combination of time, money, manpower, material and other resources in the most appropriate way and their management in line with the objective, compelled the“ construction and project manager ”to be a person with superior knowledge and skills. This study aims to put forward, with in the context of a modern construction management model, the principles and objectives in the organization stage of construction management's, the concept of effectiveness and its measures, and the issue about which stage of the production process that these measures would evaluate the success of, which all occurred as a consequence of the economic and technological developments in our country in the recent period. The study consist of 5 main chapters. In the fist chapter, the concept of construction and project and construction management and their main characteristics are covered, and the importance of the effectiveness of construction management is stated. In the second chapter, the concept of organization in construction management and its importance are emphasized; the pre-republic and the modern organization models are presented.ln the third chapter, the modern technique used in control are covered with respect to task planning and control issues in project and construction management.The fourth and the fifth chapters are allocated to the subjects of reporting and implementation and conclusion of projects, which have an important role in the achievement of efficiency in project and construction management. VI