Çalışanların kişilik özellikleri ile örgüt içi iletişim düzeylerinin değerlendirilmesi (Spor işletmesi örneği)
Evaluation of employees' personal characteristics and inter organizational communication levels (Sports enterprise example)
- Tez No: 792963
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKAN KILIÇKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çalışmanın amacı spor işletmelerinde çalışan bireylerin kişilik özellikleri ile örgüt içi iletişim düzeyleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Çalışmanın bir başka amacını ise çalışanların cinsiyet, yaş, mesleki tecrübe, eğitim düzeyi ve görev değişkenlerine göre kişilik özellikleri ve örgüt içi iletişim düzeylerinin incelenmesi oluşturmaktadır. Araştırmada ilişkisel tarama yöntemi ve nedensel karşılaştırma yöntemi uygulanmıştır. Araştırmanın evrenini, Marmara Bölgesinde kar/fayda amacıyla spor hizmet programları hazırlayıp sunmakta olan spor işletmelerinde çalışan kişiler oluşturmuştur. Gerçekleştirilen çalışmanın örneklemi ise (n=496) katılımcıdan müteşekkildir. Örnekleme yöntemi olarak kolayda örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Veriler anket tekniği ile toplanmıştır. Katılımcılara cinsiyet, yaş, mesleki tecrübe, eğitim düzeyi ve görev değişkenleri içeren 5 sosyo demografik soru, Beş Faktörlü Kişilik Ölçeği ve Örgüt İçi İletişim Ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen veriler IBMM SPSS24 programına aktarılarak, Mann Whitney U, Kruskal Walls H ve ilişki düzeylerini belirlemek için Spearman Korelasyon analizi uygulanmıştır. Sonuç olarak cinsiyet ve yaşın kişilik özelliklerinde belirleyici bir değişken olmadığı belirlenmiştir. Lisansüstü mezunu olan çalışanların açık kişilik özelliklerinin daha iyi olduğu belirlenmiştir. 3-5 yıl aralığında mesleki tecrübeye sahip çalışanların duygusal dengesizlik yaşadıkları belirlenmiştir. Kadın ve erkeklerin örgüt içi iletişim düzeylerinin benzer özellikler gösterdiği belirlenmiştir. Yaş değişkeninin Açık İletişim ve İş Güvenliği düzeyinde belirleyici olduğu anlaşılmaktadır. Lise mezunu çalışanların İletişimin Gelişme Fırsatlarına Katkısı boyutunda farklılık olduğu tespit edilmiştir. Örgüt içi iletişim İşyeri İlişkilerindeki Belirsizlik boyutunda mesleki tecrübeye göre farklılık olduğu, mesleki tecrübe arttıkça işyeri ilişkilerindeki belirsizlik düzeyinde artış meydana geldiği anlaşılmaktadır. Kişilik özellikleri ile örgüt içi iletişim düzeyinde zayıf ve orta düzeyde pozitif yönde ilişkiler olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to compare the personality traits of individuals working in sports evaluation of the relationship between communication levels. Another work of gender, age, professional experience, education level and task of the employees. Examination of personality traits and intra-organizational communication levels according to variables forms. Relational screening method and causal comparison in research method has been applied. The universe of the research consists of sports services for profit/benefit in the Marmara Region. It consisted of people working in sports businesses that prepare and present programs. The sample of the study was composed of (n=496) participants. Convenience sampling method was preferred as the sampling method. data survey collected using the technique. Gender, age, professional experience, education level and 5 socio-demographic questions including task variables, the Five-Factor Personality Scale, and Intra-Organizational Communication Scale was applied. Data obtained IBMM SPSS24 program, Mann Whitney U, Kruskal Walls H and relationship levels. Spearman correlation analysis was applied to determine As a result, gender and age are not determinative variables in personality traits. determined. Employees with a graduate degree had better open personality traits. has been determined. Emotional emotions of employees with professional experience in the range of 3-5 years imbalances have been identified. Internal communication of women and men levels were found to have similar characteristics. Open Communication of the age variable and Occupational Safety level. High school graduate employees It has been determined that there is a difference in the dimension of the Contribution of Communication to Development Opportunities. Intra-organizational communication According to professional experience in the dimension of Uncertainty in Workplace Relations There is a difference in the level of uncertainty in workplace relations as professional experience increases. increase is evident. Internal communication with personality traits It has been determined that there are weak and moderate positive relations at the level of.