İlkokul Türkçe ders kitaplarının söz varlığı bakımından incelenmesi
Examination of primary school Turkish textbooks in terms of vocabulary
  1. Tez No: 792962
  2. Yazar: KÜBRA ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN BAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Öğrencilerin sözcük öğrenimini destekleyen en önemli unsurlardan birisi Türkçe ders kitaplarıdır. Bu bakımdan Türkçe ders kitapları hazırlanırken sözcük öğretimini en verimli hale getirecek metinler seçilmelidir. Bu araştırmada ilkokulda okutulan farklı yayınlara ait Türkçe ders kitaplarının söz varlığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu nitel araştırmada doküman inceleme yöntemi kullanılmıştır. İlk olarak MEB onaylı 12 Türkçe ders kitabına erişilerek öncelikle toplam sözcük sayıları ve farklı sözcük sayıları belirlenmiştir. Türkçe ders kitaplarının karakter sayısı, cümle sayısı, ortalama sözcük uzunluğu, ortalama cümle uzunlukları da incelenerek aynı sınıf seviyesi için hazırlanan kitaplar karşılaştırılmıştır. Aynı yayına ait Türkçe ders kitapları ise farklı sınıf seviyeleri bakımından değerlendirilmiştir. Çıkan sonuçlara göre farklı yayınlara ait aynı sınıf düzeyindeki Türkçe ders kitaplarının arasında sözcük sayısı, farklı sözcük sayısı, cümle sayısı, karakter sayısı, ortalama sözcük ve cümle uzunluğu bakımından tutarlılık bulunamamıştır. Bununla birlikte aynı yayına ait farklı sınıf seviyeleri için hazırlanmış Türkçe ders kitaplarında sınıf seviyesi arttıkça sözcük sayısının, farklı sözcük sayısının, karakter sayısının, cümle sayısının ve ortalama cümle uzunluğunun arttığı tespit edilmiştir. Bu tutarsızlıkların çözülmesi adına yayınevlerinin ortak ölçütler belirleyip koordineli çalışmaları önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important elements supporting students' vocabulary learning is Turkish textbooks. Therefore, while preparing Turkish textbooks, texts that will make vocabulary teaching most efficient should be selected. In this research, it is aimed to determine the vocabulary of primary school Turkish textbooks belonging to different publications. In this qualitative research, the document examination method was used. Firstly By accessing 12 Turkish textbooks approved by the Ministry of National Education, firstly, the total number of words and the number of different words were determined. The number of characters, the number of sentences, the average word length and the average sentence length of the Turkish textbooks were also examined and the books prepared for the same grade level were compared. Turkish textbooks belonging to the same publication were evaluated in point of different grade levels. According to the results, there was no consistency in point of the number of words, the number of different words, the number of sentences, the number of characters, the average word and sentence length among the Turkish textbooks belonging to different publications at the same grade level. However, it has been determined that the number of words, the number of different words, the number of characters, the number of sentences and the average sentence length increase as the grade level increases in Turkish textbooks prepared for different grade levels of the same publication. In order to resolve these inconsistencies, it has been suggested that publishers determine common criteria and work in coordination.