Uzaktan yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde öğrenen özerkliği davranışlarının incelenmesi
Investigation of learner autonomy behaviors in teaching Turkish as a foreign language from a distance
- Tez No: 792977
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜBRA ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmanın amacı uzaktan eğitim yoluyla Türkçe öğrenen bireylerin bu süreçteki öğrenme özerkliği davranışlarını incelemektir. Araştırmanın nicel bölümünün örneklemini Türkiye'de bulunan TÖMER'lerde uzaktan eğitim yoluyla Türkçe öğrenen 143 birey ve Maarif Vakfı Pakistan'da uzaktan eğitim yoluyla Türkçe öğrenen 290 birey oluşturmaktadır. Araştırmanın nitel bölümünün örneklemini Kovid-19 Pandemisi boyunca uzaktan Türkçe öğreten öğreticiler oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak 25 maddeden oluşan“Uzaktan Türkçe Öğrenen Öğrencilerin Özerk Öğrenme Davranışları”isimli anket ve 10 sorudan oluşan yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Anket aracından elde edilen nicel veriler üzerinde KolmogorovSimirnov normallik testi ve varyansların homojenliğine bakılmış, dağılımın normal olmadığı görülerek non-parametrik testler kullanılmıştır. Yapılandırılmış görüşme formu aracından elde edilen nitel veriler MAXQDA programında analiz edilmiştir. Verilerin analizi sonucunda uzaktan eğitim yoluyla Türkçe öğrenen öğrencilerin büyük çoğunluğunun derslere düzenli katılım sağlamaya özen gösterdikleri, öğrencilerin ödev ve verilen görevleri yerine getirme konusunda yüksek düzeyde özerk davranış gösterdikleri, öğrencilerin yarısından fazlasının (%60) anlamadıkları konuları tespit ettikleri, öğrencilerin neredeyse yarısının kendi gelişimlerini takip ettikleri ve öğrenme sorumluluklarının öğretmeninden çok kendisinde olduğunun farkında olduğu, öğrencilerin %60'ının teknolojik imkânları aktif olarak kullandığı, öğrencilerin uzaktan eğitimde karşılaştıkları sorunları çözme noktasında öğreticilere göre özerk davranmadıkları ancak kendilerine göre yeterli düzeyde özerk davrandıkları görülmüştür. Öğrenciler uzaktan Türkçe öğrenme sürecinin tamamında yeterli düzeyde özerk davranış sergilediklerini belirtmişlerdir. Ancak uzaktan Türkçe öğrenme sürecinde Web 2.0 araçlarının kullanımını ve derslere kamerayla katılım sağlama düzeyi düşük bulunmuştur. Ayrıca verilerin analizinde uzaktan eğitimde derse katılım ve dersin düzenli takip edilmesi, etkileşim ve öz değerlendirme alt boyutlarında kadınların erkeklerden daha özerk davrandıkları, öğrencilerin yaşı ve özerk davranışları arasında bir ilişkinin bulunmadığı, öğrencilerin eğitim düzeyleri ile derse katılım ve dersi düzenli takip etmeleri arasında ise ilişki bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the learning autonomy behaviors of individuals learning Turkish through distance education in this process. The sample of the quantitative part of the research consists of 143 individuals learning Turkish through distance education at TÖMERs in Turkey and 290 individuals learning Turkish through distance education in Maarif Foundation Pakistan. The sample of the qualitative part of the research consist of instructors who teach Turkish remotely during the Kovid-19 Pandemic. As a data collection tool, a questionnaire called“Autonomous Learning Behaviors of Students Learning Turkish from a Distance”consisting of 25 items and a structured interview form consisting of 10 questions were used. Kolmogorov Smirnov normality test and homogeneity of variances were checked on the quantitative data obtained from the questionnaire, and non-parammetric tests were used when it was seen that the distribution was not normal. Qualitative data obtained from the structured interview form tool were analyzed in the MAXQDA program. As a result of the analysis of the data, it has been observed that the majority of the students who learn Turkish through distance education pay attention to regular participation in the lessons, the students show a high level of autonomous behavior in fulfilling their homework and tasks, and more than half of the students (60%) have determined the subjects that they do not understand, almost half of the students follow their own development and are aware that they have the responsibility of learning rather than the teacher, 60% of the students actively use the technological opportunities, the students do not act autonomously compared to the instructors in solving the problems they encounter in distance education, but they act autonomously enough for themselves. The students stated that they exhibited a sufficient level of autonomous behavior throughout the distance Turkish learning process. However, the use of Web 2.0 tools in the distance Turkish learning process and the level of participation in the lessons with a camera were found to be low. In addition, in the analysis of the data, it was detected that women act more autonomously than men in the sub-dimensions of participation and regular follow-up of the course in distance education, interaction and self-evaluation, there is no relationship between the age of the students and their autonomous behavior, and there is a relationship between the education level of the students and their attendance and regular follow-up of the course.