İletişim teknolojilerindeki gelişmelerin müze mimarisine etkileri
The Affects of communication technology on museum architecture
- Tez No: 79298
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN ÖZCAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mimarlık, Architecture
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Mimarlık Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 99
Özet
Son yıllarda, bilgisayar teknolojisinin yaygın kullanımı ve iletişim teknolojilerindeki hızlı gelişmeler yaşamın her alanında bir değişim ve yeniden şekillenme sureci yaratmaktadır. Thomsen (1994) bu değişimi“Toplumun medya, komünikasyon ve bilişim kültürüyle yeniden şekillendiği çok hızlı bir sosyo-kültürel evrimi yaşamaktayız”sözleriyle ifade etmektedir. Araştırmanın amacı iletişim teknolojilerindeki gelişmelerin mimarlığa olan etkilerinin sadece bilgisayar destekli tasarım ve çizimle (CADD) sınırlı olmadığını, bu gelişmelerin mimariye yeni tasarım girdileri ve yeni kavramlar da taşıdığını gösterebilmektir. Yapılan literatür taramalarında bankalar, eğitim yapıları, kütüphaneler gibi birçok yapı tipinin iletişim teknolojilerindeki gelişmelerden etkilendiği ve değişen sistemlerin mimari tasarımlara yansımaya başladığı gözlenmiştir. Ancak 'iletişim' eyleminin mimari tasarım girdileri arasında ön plana çıktığı ve değişen iletişim yöntemlerinin mekanın tasarımına açıkça yansıdığı bir yapı tipi olması nedeniyle çalışma alanı olarak 'müze tipolojisi' seçilmiştir. Müze tipolojisi, iletişim teknolojilerinin mimari tasarıma etkileri açısından şu adımlarda incelenmektedir:. Müze tipoloj isinin günümüze kadarki gelişiminin örnekler üzerinde incelenmesi ve değişimin gözlendiği çeşitli tarih dilimlerinin saptanması,. Bu tarihlerde müze mekenlarında kullanılan iletişim teknolojisi araçlarının saptanması ve mekansal değişimlere etkilerinin araştırılması. İletişim teknolojilerindeki gelişmelerin günümüz müze mimarisine etkilerinin sergilenen-ziyaretçi ilişkileri, iç-mekan kurgusu ve cephe düzenlemeleri üzerinde detaylı olarak incelenmesi. Günümüzde tartışılan yeni müze yaklaşımlarının incelenmesi. Türkiye'de müzeciliğin dünyadaki bu gelişmeler açısından incelenmesi Son dönem müze örneklerinin incelenmesi sonucu, bilgisayar çağında sosyo-kültürel bir değişim yaşayan müze ziyaretçilerinin etkileşimli sergileme düzeneklerine ilgilerinin arttığı, baştan sona lineer bir kurgu yerine süprizli iç içe geçmiş mekanlara yönelim olduğu, dekorasyonda bilgisayar çağının taşıdığı yeni estetik anlayışının yaygınlaştığı, cephede video, bilgisayar ekranları, bilişim teknolojisi araçları, elektronik panoların kullanımı ile bina kabuğunun iletişim kurulan bir elemana dönüştüğü saptanmaktadır. Son bölümde müze tipolojisi üzerinde yapılan bu saptamalar, iletişim teknolojileri-mimarlık etkileşimine genel bir çerçeve çizmek amacıyla kullanılmaktadır. Bu genel çerçevenin kapsamında :. Bilgisayar teknolojilerinin sağladığı yeni tasarım ve ifade yöntemleri. Yeni kullanıcı beklentileri ve davranışları, yeni kurgu, yeni estetik, yeni cephe düzenlemeleri gibi yeni tasarım girdileri. Tüm bu değişimlerin mimarlık ortamına taşıdığı akışkanlık, medya-mimarisi gibi yeni kavramlar yer almaktadır ve ileride araştınlabilecek konu başlıkları olmaları açısından incelenmektedirler.
Özet (Çeviri)
In recent years, the increase in the usage of computer technology and developments about the communication technology creates a changing and reforming process in every part of life. Thomsen describes this process by saying“For several years now we have been living in an accelerated phase of social and cultural evolution, a widespread reshaping of society into a media, communication, and information culture”. The aim of this research is to show that, the developments in communication technologies affect architecture not only by computer aided design and drafting (CADD) but also by bringing new design factors and new terms to architectural language. According to the literature search it is seen that building types like banks, schools, libraries were affected by the developments in communication technology and the changing systems started to affect their architectural design. But museums were chosen as the case study typology now that they are the places where 'communication' is an important design factor and that the changing communication techniques affect architecture obviously. Museum typology is investigated with these steps:. Investigating the development of museum typology on the examples and identifying the years in which obvious changes on the architectural design is seen. Finding out the communication tecnology tools that are used in these years and searching for their affects on the museum arhitecture. Searching for the affects of the communication technologies on today's museum examples by investigating about the communication between the exhibitted object and the visitor, the inside planning and the facade design.. Investigating about the new and alternative museum types which are discussed today. Investigating about the museums in Turkey about these developments around the world The research made on the new museums shows that there is an increase on the visitor's demand on the interactive display units in the museums, a preference for the puzzle like plannings instead of linear circulation, an approach for a new aesthetic of the computer age on the decorations, a transformation of the walls to a unit to communicate. In the last section, the findings are used to identify a frame about the relation of communication technologies and architecture which covers:. New design and presentation opportunities provided by the computer technology. New design factors like; the new aspects and behaviours of the users, new plannings, new aesthetic, new facade design. New terms for architectural design, like fluidty or media-architecture, that are carried by these changes, These items are investigated for their potentials to be investigated in the future