Impact of big data analytics on creating effective service design
Etkili hizmet tasarımı oluşturmada büyük veri analitiğinin etkisi
  1. Tez No: 792986
  2. Yazar: TUĞÇE BİLGİÇ KAÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN ADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
İşletmeler arası rekabet çok eski çağlardan beri var olan bir sistemdir. Günümüzde rekabet ortamı artık sadece rekabet ortamı değil, tedarik ağlarındaki rekabettir. Tedarik zinciri alanında kullanılan veri miktarı hızla artarken akıllı ve hızlı olduğu düşünülen sistemler de geliştirilmeye başlanmıştır. Bu çalışmada ele alınan büyük veri analitiği, iş problemlerini çözmek için en etkili kaynaklardan biridir. Bu çalışmada, büyük veri analitiğinin etkili hizmet tasarımları oluşturma üzerindeki etkisinin incelenmesi ele alınmaktadır. Çalışmada yapılan istatistiksel analizler, SPSS programı ve çalışma değişkenleri arasındaki ilişkiyi incelemek için istatistiksel veri analiz yöntemleri kullanılmıştır. Katılımcıların sosyodemografik profilleri incelendikten sonra BDA yönetim kapasitesi, hizmet kalitesi ölçeği ve alt boyutlarının betimsel analiz sonuçları incelenmiştir. Katılımcıların kişisel bilgilerine göre değişken gruplarının düzey farklılaşması incelenirken normal dağılım varsayımını sağlayan değişken karşılaştırmasında“bağımsız örneklem t-testi”, üç değişkenin karşılaştırmasında“ANOVA”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Competition between businesses is a system that has existed since ancient times. Today, the competitive environment is no longer just competition, but competition in supply networks. While the amount of data used in the field of the supply chain is increasing rapidly, systems that are thought to be smart and fast have started to be developed. Big data analytics covered in this study is one of the most effective resources for solving business problems. In this study, examining the effect of big data analytics on creating effective service designs is discussed. Statistical data analysis methods were used to examine the relationship between statistical analyzes, SPSS program and study variables. After examining the sociodemographic profiles of the participants, the descriptive analysis results of bda management capacity, service quality scale and sub-dimensions were examined. While examining the level differentiation of the variable groups according to the personal information of the participants,“independent sample t-test”was used in the comparison of the variables that provided the assumption of normal distribution, and“ANOVA”was used in the comparison of the three variables.