Investigating the impact of international trade on economic growth: A case study of Nigeria
Uluslararası ticaretin ekonomik büyüme üzerindeki etkisinin incelenmesi: Nijerya örneği
  1. Tez No: 792988
  2. Yazar: BALIKIS AJOKE ALI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EDMUND NTOM UDEMBA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Uluslararası ticaretin ekonomik büyüme üzerindeki etkisine ilişkin görüşlerin ve ampirik kanıtların eşitsizliği, özellikle Nijerya gibi gelişmekte olan ülkeler için bir baş belası haline geldi ve daha fazla araştırma yapılmasını gerektiriyor. Bu çalışmanın doldurmaya çalıştığı boşluk da budur. Bu çalışma, uluslararası ticaretin Nijerya ekonomik büyümesi üzerindeki etkisini araştıracaktır. Bu çalışmanın amacı, Nijerya'da döviz kurlarının ekonomik genişleme üzerindeki en son etkisini değerlendirmek, ihracatın Nijerya'nın ekonomik büyümesi üzerindeki etkisini incelemek, dış ticaret ile Nijerya'nın ekonomik büyümesi arasındaki nedensel bağlantıyı anlamak için bir bağlantı sağlamaktır. Ekonomik büyümeyi artırmanın bir yolu olarak uluslararası ticaret kullanılırken izlenecek prosedür, dış ticaretin çeşitli bileşenlerini tahmin etmek için Vektör otoregresyon (VAR) analiz tekniği kullanılmıştır. Bu çalışma için çok değişkenli Zaman serisi ikincil verileri kullanıldı ve 1981-2020 dönemini kapsayan Nijerya Merkez Bankası İstatistik Bülteni 2020, Dünya Bankası veri kümeleri vb. ve ekonomik gelişme, ancak ithalat, doğrudan yabancı yatırım ve Nijerya'nın ekonomik büyümesi arasında anlamlı bir nedensellik mevcut değildir. Dolayısıyla, ekonomik büyümedeki artışı destekleyen döviz kuru ve ihracat sıfır hipotezi kabul edilebilir.
Özet (Çeviri)
The disparity of opinions and empirical evidence on the impact of international trade on economic growth has become a nuisance, especially for developing countries like Nigeria, and calls for further research. This is the gap that this study seeks to fill. This study will investigate the impact of international trade on Nigeria economic growth. The objectives for this study are to assess the most recent effect of exchange rates on economic expansion in Nigeria, examine the impact of export on Nigeria's economic expansion, determine the link between foreign trade and Nigeria's economic expansion in to comprehend the causal connection, provide a procedure to follow when using international trade as a means to increase economic growth, Vector autoregression (VAR) analysis technique was used to estimate the various components of foreign trade. Multivariate Time series secondary data was used for this study and it was obtained from Central Bank of Nigeria Statistical Bulletin 2020, World Bank datasets etc. which covers the period 1981 to 2020. The hypothesis revealed that there is currently significant causality among exchange rate, export and economic development but there are no present of significant causality between import, foreign direct investment and economic growth of Nigeria. Therefore the null hypothesis of exchange rate and export can be accepted that supported increase in economic growth.