Journalism in the web 2.0 era, new business models and digital labour: Lessons drawn from digital-born news sites founded by professional journalists in Turkey since 2000s
Web 2.0 döneminde gazetecilik, yeni iş modelleri ve dijital emek: 2000'li yıllardan bu yana Türkiye'de profesyonel gazeteciler tarafından kurulan doğuştan dijital haber sitelerinden çıkartılan dersler
- Tez No: 792989
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLRUBA ÇATALBAŞ ÜRPER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 714
Özet
Web 2.0 döneminde gazeteciler, dijital medyanın sunduğu içerik üretim araçlarına kolayca erişebilmektedirler. Profesyonel gazeteciler, özerk olarak ve gazetecilik değerlerine saygı duyarak kurdukları bir haber sitesi aracılığıyla, sosyal ağlardan da faydalanarak mesleklerini icra edebilmektedirler. Bu mecralarda görüşlerini ve dünya vizyonlarını paylaşmaktadırlar. Giderek artan bir şekilde yeni gazetecilik uygulama biçimlerinin bir uzantısı olarak görülen bu ekosistem, gazeteciliği ana akım medyanın kapitalist/hegemonik çıkarlarından da uzaklaştırmaktadır. Ancak, gazetecilik bu kez de teknoloji devlerinin hegemonyası altında varlığını sürdürmektedir. Örneğin, Web 2.0 çağında enformasyonel kapitalizmin yükselişi çalışma kavramını değiştirmektedir. Ücretli emeğin ücretsiz emeğe dönüşümü bu dönemin belirgin özelliklerinden bir tanesidir. Enformasyonel kapitalizm, gazetecilik mesleğinin prekaryalaşması sürecinde önemli bir rol oynamaktadır. Ancak sürdürülebilir bir iş modeli odağında ve bu sayede gazetecilik değerleri ile ticari çıkarlar arasındaki dengeyi sağlayarak gazetecilik yapmak mümkündür. Profesyonel gazeteciler tarafından kurulan ve hayatta kalmayı başaran haber siteleri bunun kanıtıdır. Yeni ekosistem, özellikle medyanın baskı altında olduğu ülkelerde gazetecilerin ve gazeteciliğin özgürleşmesi adına mücadele edenler için bir üs görevi görmektedir. Bu tez, Türkiye'deki profesyonel gazeteciler tarafından kurulan doğuştan dijital haber siteleri odağında ve etnografik bir yaklaşımla (geleneksel ve dijital), yeni gazetecilik iş modelleri ve yeni emek biçimleri arasında sürdürülen gazetecilik pratiklerini araştırmayı amaçlamıştır. Ayrıca bu haber siteleri odağında, 2000'li yılların başından bu yana Türkiye'de gazeteciliğin değişimi ve dönüşümü de irdelenmektedir.
Özet (Çeviri)
In the Web 2.0 era, journalists have access to new means of content production tools offered by digital media. Professional journalists can practice their profession by making use of social networks, through a news site they have established autonomously and respecting journalistic values. In these news outlets, they share their views and world visions. This ecosystem, which is increasingly seen as an extension of new forms of journalism practice, also distances journalism from the capitalist/hegemonic interests of the mainstream media. However, this time journalism continues to exist under the hegemony of technology giants and a new order that they created. For example, the rise of informational capitalism in the era of Web 2.0 is changing the concept of work. The transformation of paid labour into unpaid labour is one of the distinctive features of this period. Informational capitalism plays an important role in the precariatization of the journalism profession. However, it is possible to do journalism with a focus on a sustainable business model and thus ensuring the balance between journalistic values and commercial interests. The surviving news sites founded by professional journalists are proof of this. The new ecosystem serves as a base for journalists and those who fight for the liberation of journalism, especially in countries where the media is under pressure. This thesis aimed to explore the journalism practices maintained between new journalism business models and new forms of labour, with an ethnographic approach (traditional and digital), with a focus on digital-born news sites founded by professional journalists in Turkey. In addition, in the focus of these news sites, the transformation of journalism in Turkey since the beginning of the 2000s is also examined.