Yeni medya ve gazetecilik kimliğindeki dönüşüm
New media and transformation of journality identity
- Tez No: 494256
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KENAN DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Dünya artık küreselleşmenin giderek daha fazla hissedildiği bir yer halini almış durumdadır. Küreselleşmenin yansımalarını ilk başta ekonomik olarak görülmeye başlansa da, tüketim kültürü olgusuyla son yirmi yılda toplum üzerinde görmekteyiz. İnternetin ortaya çıkması, yeni iletişim teknolojilerinin yayılmasıyla yeni bir çağa adım atılmıştır. İnternetin bilgiyi hızla yayması önemli bir etkiyi beraberinde getirirken asıl dönüşüm web 2.0 teknolojilerinin gelişmesi ile olmuştur. Yeni medya teknolojileri toplumu etkilediği kadar medya ve gazetecilik kimliğini de etkisi altına almıştır. Yeni iletişim teknolojisinin yarattığı karşılıklı etkileşim, sosyal medyaya olan ilgiyi arttırmış ve yayılmasını sağlamıştır. İnsanlar hızlı ve kolay bilgi edinmeyi tercih etmeye başlamasıyla geleneksel medyaya olan ilgiler azalmıştır. Bu durum özellikle gazete tirajlarını düşürmüştür. Yaşanan bu gelişmelerin geleneksel medyanın sonunu getireceği tahmin edilirken, sosyal medyanın ve internetin anında bilgi ve içerik vermesi çoğu zaman yanlış ve yalan enformasyon ortamı yaratmıştır. Artık bireylerin kendi haberlerini kendi yapmaları ve sosyal medya veya web ortamında paylaşması yurttaş gazeteciliğini ortaya çıkarmıştır. Ancak mesleği gazetecilik olmayan bu bireylerin haberleri editöryal süzgeçten geçirmemesi birçok yanlış bilgi ve toplumu kışkırtma ortamı yaratabiliyor. Yurttaş gazeteciliğin en önemli özelliği azınlık grupların sesi olması ve ana akım medyanın görmediği haberleri ortaya çıkarmasıdır. Yurttaş haberciliğine örnek olarak Özgecan Aslan ve gezi olayları verilmiştir. Sosyal medya aracılığıyla toplumsal olaylar ön plana çıkmıştır. Böyle bir bilgi yığınında profesyonel gazeteciliğe güven artmıştır. Yeni medya çağında, medya ve gazeteciler yaşayacakları dönüşümle kendilerini bu ortama entegre etmek durumundadır.
Özet (Çeviri)
The world is now a place where globalization is increasingly felt. Although the reflections of globalization have begun to be seen as economical at first, we have seen society over the last twenty years as a consumption culture. The emergence of the Internet has taken a new era with the spread of new communication technologies. The rapid spread of information on the Internet brings along an important effect, the real transformation has been with the development of web 2.0 technologies. New media technologies have affected the media and the identity of journalism as well as the society. The interaction created by the new communication technology has increased the interest and spread of social media. As people begin to choose to get information quickly and easily, the information on the traditional media has diminished. This has especially reduced newspaper circulation. While these developments are predicted to bring the end of the traditional media social media and the Internet have often created false and lied information environments. Now, individuals making their own news and share it on social media or on the web environment are making the citizen journalism. However, these individuals are not journalists. The lack of an editorial filter on the news of these individuals can create many false information and incitement to society. The most important feature of citizen journalism is that it is the voice of minority groups and reveals news that the mainstream media has not seen. As an example of citizen journalism, Özgecan Aslan and Gezi events were given. Social events have come to the forefront through social media. Confidence in professional journalism has increased in such a mass of information. In the age of new media, media and journalists have to integrate themselves into this atmosphere with the transformation they will experience.