Determinants of agriculture output towards positive impact on economic growth of Nigeria 1981-2020
Nijerya 1981-2020 ekonomik büyüme üzerindeki olumlu etkiye yönelik tarım çıktısının belirleyicileri
- Tez No: 792991
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDMUND NTOM UDEMBA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Çalışma, Nijerya'nın ekonomik büyümesi üzerindeki olumlu etkiye yönelik tarımsal çıktının belirleyicilerini inceledi ve çalışmanın sonuçları, değişkenlerin tarımsal çıktıyı önemli ölçüde etkilediğini gösteriyor. Çalışma için üç araştırma sorusu kullanılmış ve ilgili literatür taranmıştır. Tahmin yöntemi olarak, Vektör oto-regresyon (VAR) ve granger nedensellik testini tahmin etmek için Sıradan En Küçük Kareler yöntemi (OLS) kullanıldı. Bu yöntemin incelenmesi, tekniğin bu çalışmanın amacı ile ilgili olduğu ve bu analiz için istenen özelliklere sahip olduğu gerçeğine dayanmaktadır. Ayrıca, Döviz kurunun (EXR) Nijerya'da Tarımsal Üretim (AOUT) üzerinde önemli ve olumsuz etkisi olduğu ortaya çıkmıştır. Bu, Döviz kurundaki (EXR) düşüşün Tarımsal Üretimde artışa yol açtığını ima etti. Ayrıca sonuç, Nijerya'da Enflasyonun (INF) Tarımsal Üretim (AOUT) üzerinde önemli bir etkisi ve ilişkisi olmadığını da ortaya koydu. Bu, Enflasyondaki (INF) bir artışın Tarımsal Üretimde (AOUT) azalmaya yol açtığını ima etti. Son olarak, Faiz Oranı (INT) istatistiksel olarak anlamlı değildir. Ayrıca, (1981-2020) dönemi için Nijerya'da Faiz Oranı (INT) ile Tarımsal Üretim (AOUT) arasında pozitif bir bağlantı olmadığını göstermektedir. Çalışma, artan efektif döviz kurlarının, faiz oranlarının, enflasyon oranlarının Nijerya'nın Tarımsal Üretimini olumlu yönde etkileyeceği sonucuna varıyor. Bu nedenle çalışma, bulgulara dayanarak, Hükümet politikalarının, Nijerya'da tarım sektörünün üretimini veya gelişimini ve yaşam standartlarını yükseltmeyi amaçlayan hesap verebilirliği, kültürel ve insani değerler, gelişmiş eğitim ve daha fazla istihdam yaratılması, maddi refahı iyileştirmenin yanı sıra daha büyük bireysel ve toplumsal başarıya katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
The study examined determinants of agriculture output towards positive impact on economic growth of Nigeria and the results from the study shows that, the variables significantly impacted the agriculture output. Three research question were used for the study and related literature was reviewed. As a method of estimation, the Ordinary Least Squares method (OLS) was employed to estimate Vector auto-regression (VAR) and granger causality test. The study of this method is based on the fact that the technique is relevant to the objective of this study and has desirable property for this analysis. Moreover, it was revealed that Exchange rate (EXR), had significant and negative impact on Agricultural Output (AOUT) in Nigeria. This implied that decrease in Exchange rate (EXR) led to increase in Agricultural Output. Furthermore, the result also revealed that Inflation (INF) had no significant impact and relationship on Agricultural Output (AOUT) in Nigeria. This implied that a rise in Inflation (INF) led to decrease in Agricultural Output (AOUT). Lastly, Interest Rate (INT) is non-statistically significant. It also indicates that there is no positive connection between Interest Rate (INT) and Agricultural Output (AOUT) in Nigeria for period between (1981-2020). The study concludes that increasing effective exchange rates, interest rates, inflation rates, will positively affect Agricultural Output Nigeria's economic growth. Based on the findings the study therefore recommends that the Government policies should encourage the inflow of foreign private investment so that it can continue to encourage the production or development of the agricultural sector in Nigeria and accountability aimed at raising living standards, increased attention to cultural and human values, improved education, and the creation of more jobs will all contribute to greater individual and societal success in addition to improving material well-being.