The role of heritage interpretation in the sustainable tourism development: The case of Antandros
Sürdürülebilir turizmin gelişiminde miras yorumunun rolü: Antandros örneği
  1. Tez No: 792992
  2. Yazar: NASIM ABEDI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVİNÇ DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Sürdürülebilir turizm gelişiminin uzun vadede çevresel, ekonomik ve sosyo-kültürel faydalar sağlayan uygulanabiliroperasyonları koruması ve sağlaması beklenmektedir. Kültürel miras, yerel topluma ve yaşamlarına değer katarak ve bunun sonucunda bir kimlik veya aidiyet duygusu yaratarak sürdürülebilir turizmin geliştirilmesinde çok önemli bir rol oynar. Bu yönüyle çalışma, mirasın yorumlanması aracılığıyla sürdürülebilir turizm gelişimi ve bölgenin kültürel miras değerinin geliştirilmesi ile bağlantılı olarak kültürel mirasın yorumlanması ve sunulmasına yönelik araç ve yöntemleri araştırmaktadır. Bu çalışma için Altınoluk turizm destinasyonundaki Antandros antik kenti seçilmiştir. Antandros Derneği tarafından özel olarak uygulanan mevcut miras yorumlama yöntemleri incelenmiştir. Veri toplama için bu araştırmada nitel veri toplanarak yöntem üçgenlemesi uygulanmış ve veriler hibrit tematik analiz yaklaşımıyla analiz edilmiştir. Bu çalışmanın ana bulguları üç maddede sunulmaktadır. İlk olarak, kültürel mirasın sürdürülebilirlik için destinasyonlarında dördüncü temel etken haline gelmesi gereklidir. Ayrıca Antandros'un turizmde sürdürülebilir kalkınmaya yönelmesi için, mirasın yorumlanmasında bütüncül bir yaklaşım benimsenmelidir. Son olarak, miras yorumunun rolü, tüm miras yönetimi yönleriyle ilişkilendirilebilir. Bu bakımdan,destinasyon için hikayeler ve mitler aracılığıyla bir tema veya marka yaratabilir. Antandros Derneği diğer paydaşlar için ağ oluşturma açısından önemli bir rol oynamıştır. Buna ragman, mali destek,kamu sektörü ve bölgedeki yerel halkın işbirliği ve katılımı açısından yetersizlikler engel teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
It is expected from sustainable tourism development to preserve and ensure viable operations providing environmental, economic, and socio-cultural benefits in the long-term. Cultural heritage plays a crucial role in developing sustainable tourism by adding value to the lives of the local community and consequently creating a sense of identity or belonging. Therefore, it is important to enhance heritage quality and preserve the local culture, values, and traditions against negative impacts. In this aspect, the study investigates the modes and methods of heritage interpretation in connection to sustainable tourism development and the enhancement of cultural heritage value. Antandros ancient heritage site in Altınoluk tourist destination is selected for this study. The current methods of heritage interpretation specifically applied by the Antandros NGO are investigated. For data collection, this research applied a triangulation of both qualitative data and methods. The data were analyzed with a hybrid thematic analysis approach. The main findings are: Firstly, cultural heritage is essential to become the fourth pillar in heritage destinations. Secondly, a holistic approach towards heritage presentation must be taken for Antandros sustainable tourism development. Finally, the role of heritage interpretation can be related to all heritage management aspects. In this respect, heritage interpretation can create a theme or brand through stories and myths for the destination. This local NGO played an essential role in becoming a network connection for other stakeholders. Whereas the barriers were the insufficient cooperation of the public sector and the local residents in the region and financial support.