Aile işletmelerinde sistem modelleri ve sürdürülebilir aile işletmesi modeli üzerinden güven ölçümü: Konya'daki aile işletmeleri üzerine bir uygulama
Measurement of confidence through system models and sustainable family business model: An application on family businesses in Konya
- Tez No: 792996
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ATİLLA ARICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada Konya ilinde faaliyet gösteren aile işletmelerinde, ailenin katılımıyla sosyal sermaye ilişkisi ve sosyal sermaye türlerinden bağlayıcı ve köprü kurucu sosyal sermayeye olan etkisi ölçümlenmek istenmiştir. Bu kapsamda ilk bölümde aile işletmeleri, ikinci bölümde aile sistem modellerine, üçüncü bölümde sosyal sermaye üzerine yapılan yerel ve yabancı çalışmalara yer verilmiştir. Veriler, Konya' da bulunan en az 1. nesilin yönetimde bulunduğu 200 aile işletmesinden anket yoluyla toplanmış ve SPSS 15.0 programı ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda, aile katılımıyla sosyal sermayenin anlamlı ve pozitif yönlü ilişkisi ortaya çıkmıştır. Öte yandan ailenin katılımının yüksek olduğu işletmelerde sosyal sermayenin bağlayıcı ve köprü kurucu türünün de yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Anahtar Kelimeler; Aile İşletmeleri, Sosyal Sermaye, Aile Katılımı, Bağlayıcı Sosyal Sermaye, Köprü Kurucu Sosyal Sermaye
Özet (Çeviri)
In this study, in family businesses operating in Konya, the relationship between family participation and social capital and its effect on binding and bridging social capital, which is one of the types of social capital, was aimed to be measured. In this context, family businesses in the first part, family system models in the second part, and local and foreign studies on social capital in the third part are included. The data were collected from 200 family businesses in Konya, where at least the first generation is in management, and analyzed with the SPSS 15.0 program. As a result of the analysis, a significant and positive relationship between family participation and social capital has emerged. On the other hand, it has been concluded that the bonding and bridging type of social capital is also high in businesses where family participation is high. Keywords; Family Businesses, Social Capital, Family Participation, Binding Social Capital, Bridging Social Capital