High school students' meanings of cartesian coordinate system
Lise öğrencilerinin kartezyen koordinat sistemini anlamlandırma biçimleri
  1. Tez No: 792995
  2. Yazar: SEMRA GÜVEN BAĞLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSEREN KARAGÖZ AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmanın amacı lise öğrencilerinin uzamsal ve niceliksel Kartezyen koordinat sistemlerini oluşturmadaki muhakemelerini, grafik üzerindeki bir noktanın ve bir fonksiyonun çıktılarını anlamlandırma biçimlerini, uzamsal ve niceliksel koordinat sistemlerinde grafikler hakkındaki muhakemelerini incelemektir. Araştırma 2021-22 eğitim öğretim yılı bahar döneminin sonuna doğru İstanbul'da özel bir lisede gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar, farklı fonksiyon türlerini ve bu fonksiyonların koordinat sistemindeki grafiklerini öğrenmiş, farklı sınıf seviyelerinden olan 229 lise öğrencisinden oluşmaktadır. Dokuz açık uçlu sorudan oluşan ölçme aracı literatüre dayalı olarak araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Veriler literatürde bu alandaki teorik çerçevelere göre kategorilere ayrılarak betimsel istatistiklerle analiz edilmiştir. Analizin sonuçları öğrencilerin bir noktanın konumunu belirlemede ve nicelikleri koordine etmede eksenleri, nicelikleri orijinden yatay ve dikey yönlü uzaklıklar olarak temsil etmek için kullanılan bir referans çerçevesi olarak anlamlandırmada ciddi zorluklar yaşadıklarını göstermiştir. Ek olarak öğrencilerin önemli bir kısmının x ve y-koordinatlarını ve bir fonksiyonun çıktısını grafik üzerinde bir nokta olarak gördüklerini ve bu nedenle noktayı anlamlandırmada çarpımsal nesne açısından normatif olmayan anlamlar taşıdıklarını göstermiştir. Ayrıca fonksiyon ve fonksiyon notasyonuna dair yaşanılan zorlukların öğrencilerin noktalara ilişkin muhakemesinde sorun oluşturduğu tespit edilmiştir. Bununla bağlantılı olarak, sonuçlar öğrencilerin grafiği her iki niceliğin birlikte/ilişkili değişimini ifade eden ve çarpımsal nesnenin bu değişim sonucu koordinat sisteminde bıraktığı bir iz olarak görmede zorlandıklarına işaret etmiştir. Öğrenciler ya niceliklerin brüt değişimine odaklanarak bunu temsil eden ezberlenmiş bir grafik çizdiler, ayrık noktalardan oluşan grafik çizdiler, grafiğin çizilen belirli noktalar arasında nasıl davrandığını tasavvur edemediler ya da zamanı ikincil bir değişken olarak alan iki ayrı grafik çizdiler.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate high school students' reasoning of spatial and quantitative Cartesian coordinate systems, their meanings of a point on a graph, outputs of a function and graphing within spatial and quantitative coordinate systems. The study was conducted at a private high school in Istanbul towards the end of Spring semester in 2021-22 academic year. Participants consisted of 229 high school students from different grade levels who learned different kinds of functions and graphing in Cartesian coordinate system. The instrument with nine open ended questions was developed by the researcher based on the literature. Data were categorized by coded analysis and descriptively analyzed mainly according to framework for reasoning about graphs in spatial and quantitative Cartesian coordinate system and framework for representing a multiplicative object in the context of graphing. Analysis of the results showed that students had critical difficulty in conceiving axes as frame of reference to represent quantities as horizontal and vertical directed distances from origin in describing location of a point and coordinating quantities. Additionally, results showed that significant number of student students viewed x and y-coordinates and output of a function as a point on a graph hence carried non-normative meanings for point in terms of multiplicative object. Besides, students' difficulties with function and function notation found to be an issue in their reasoning about points. Relatedly, results regarding graphing in Cartesian coordinate system pointed to students' difficulties in envisioning a graph as an emergent trace of multiplicative object representing changes in two quantities simultaneously. Students either focused on gross variation of the quantities and sketched a memorized graph, sketched a discrete graph, could not envision how the graph behaves between landmark points or sketched two separate graphs considering time as a secondary variable.