Yusuf Suresi aracılığıyla kralın işaretleri ve güçlendirme yolları, barış onun üzerine olsun '
ايات الملك وسبل التمكين من خلال سوره يوسف عليه السلام
- Tez No: 792997
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANAN AKKO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma Yusuf Sûresinde bulunan iktidara erişme ile ilgili âyetleri ve temkin biçimlerini ele almaktadır. Tezimiz üç bölüm ile bu konuyu araştırmama neden olan etkenlerle konunun önemini anlattığım bir önsözden oluşmaktadır. İlk olarak“temkin”ve“mülk”kavramlarının sözlük ve ıstılâh anlamlarını tanımlayıp, aralarındaki farkı belirterek konuya giriş yaptım.“Mülk ve temkin âyetleri konusuna objektif bir yaklaşım”başlığını verdiğim birinci bölümde iki konu işledim. Birincisi, konumuz olan mülk ve temkin âyetlerinin tespitinin yanı sıra;“sûre”,“esbâb-ı nüzul”konusu ile tefsircilerin ele aldıkları benzer diğer konuların anlaşılması meselesidir. İkincisi ise Yusuf Aleyhisselâm'ın mülk ve temkine ulaşıncaya kadar kat etmiş olduğu aşamalardır.“Mülk ve temkin Âyetleri Hakkında Düşünsel Bir Yaklaşım”başlığını taşıyan ikinci bölümde ise üç ana konuyu ele aldım: Birincisi, mülk ve temkin âyetlerinden çıkarılmış olan sabır, adalet, ilim gibi anlam ve kavramların irdelenmesidir. İkincisi ise temkinin derece ve aşamalarının ele alınmasıdır. Yusuf Aleyhisselâm'ın elde ettiği ürün ve sonuçlar, üçüncü ana başlığımızı oluşturdu.“Mülk ve Temkin Âyetleri Konusuna Sanatsal bir yaklaşım”başlığını taşıyan üçüncü bölümde de aynı şekilde üç konuyu ele alarak irdeledim. İlk olarak önemli kişilikleri ve sembollerini işledim. İkinci olarak dramatik olgu ve bileşenlerini ele aldım. Üçüncü başlığı da suret/görünüm ve dâhilî özelliklerine ayırdım. Çalışmamı bir sonuç bölümü ile bitirdim; burada çalışmada ulaştığım önemli sonuçları sıraladım. Son olarak bir kaynakça ile yararlandığım kaynakları ekledim. Bütün dayanağım ve güvencem Yüce Allah'tır. Hamd olsun âlemlerin rabbi olan Allah'a.
Özet (Çeviri)
This study deals with“The Signs of Sovereignty and the Ways of Empowerment in Surat Yusuf”, and it includes three chapters; I presented her with an introduction about the causes, motives, and importance of the research, and then paved the way for it by defining the meaning of empowerment and ownership in language and terminology, and the difference between them. The first chapter, which I titled“Objective Vision in the Verses of Sovereignty and Empowerment,”contained two chapters: the first chapter on knowing the subject of the surah and the reasons for its revelation and other things that the commentators talked about, in addition to defining the verses of kingship and empowerment related to the subject of the research, and the second chapter included the stages through which our master Yusuf, peace be upon him, went through to reach the conclusion. Ownership and empowerment. The second chapter, which I titled Intellectual Vision in the Verses of Sovereignty and Empowerment, included three topics. In the first topic, I spoke about the meanings derived from the verses of sovereignty and empowerment, such as patience, justice, and knowledge. In the second topic, I dealt with the levels of empowerment, and in the third topic, I studied the fruits that were achieved for our master Yusuf, peace be upon him. The third chapter, which was titled The Artistic Vision in the Verses of Kingship and Empowerment, included three topics: I spoke in the first topic about characters and their symbols, and in the second topic I dealt with the dramatic event and its elements, and I devoted the third topic to studying the image and its sources. I concluded the research with a conclusion in which I mentioned the most important results, and then made a glossary of the sources and references that I used in this research