Turkish Historical Society and Turkish nation building (1931-1938)
Türk Tarih Kurumu ve Türk ulus inşası (1931-1938)
  1. Tez No: 793007
  2. Yazar: UĞUR CENK DENİZ İMAMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER TURAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 428
Özet
Ulus inşası ve bu süreçte tarihin rolü akademik bir konuyu teşkil etmektedir. 1930'lu yılların Türkiye'sinde de tarih yazımı üzerinden ulus inşası tasavvuru görülmüştür. Bu süreci daha yakından takip etmek üzere hazırlanan bu çalışmada, öncelikle ulus ve ulus inşası konuları kavramsal olarak incelenecektir. Akabinde ulusçu tarih yazımı ve tarih kurumları örnekleri Avrupa temelinde ele alınacaktır. Sonrasında Türkiye'de ulusçuluğun gelişimi ve milliyetçi tarih kurumları üzerine bir tablo sunulacaktır. Nihayetinde, 1931 yılında teşkil edilmiş olan Türk Tarih Kurumu ve onun tarih alanındaki faaliyetlerinin Türk ulus inşası açısından oynadığı rol tetkik edilecektir.
Özet (Çeviri)
Nation building and the role of history in this process constitute an academic subject. In Turkey in 1930's, the concept of nation building was seen through historiography, too. In this study, which will be prepared to follow this process more closely, first of all, nation and nation building will be examined conceptually. Subsequently, examples of nationalist historiography and historical institutions will be discussed on the basis of Europe. Afterwards, a picture will be presented on the development of nationalism and nationalist research-history institutions in Turkey. Finally, the role of the Turkish Historical Society, which was established in 1931, and its activities in the field of history in terms of Turkish nation building will be elaborated.