Yutucu gereçlerin hacim içindeki kullanım yerlerinin akustiğe etkisi
Acoustical effects of the position of absorbtive materials in a room
  1. Tez No: 79301
  2. Yazar: EMİNE ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERHAN KARABİBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET Yutucu gereçlerin hacim içindeki yerlerinin birçok akustik kriterini etkilediği ve belirlediği bilinmesine rağmen, literatür araştırmasında yutucu gereçlerin hacim içindeki kullanım yerleri ve bunun akustiğe etkisi konusunda yeterli çalışmaya rastlanmamıştır. Bu nedenle çalışmanın amacı yutucu gereçlerin hacim içindeki kullanım yerlerinin akustiğe etkisinin saptanması olarak belirlenmiştir. Belirlenen bu amaca yönelik olarak yapılan tez çalışması, altı ana bölüm ve eklerden oluşmaktadır. Bölüm l'de akustik tasarımın mekan tasarımından ayrı ele alınmasının olumsuz sonuçlarına değinilerek bu sonuçların ancak akustik tasarımın mimari tasarımla eş zamanlı yürütülmesi ile engelleneceği belirtilmiştir. Hacim akustiğinin mimari akustik içindeki yeri ve amacına değinilerek bir salonun akustik tasarımında izlenecek adımlar içinde, yüzey gereçlerini belirlemenin önemi vurgulanmış ve yutucu gereçlerin hacim içindeki kullanım yerlerinin akustiğe etkisinin saptanmasında izlenecek yol kısaca açıklanmıştır. Bölüm 2'de Gereçlerin ses yutuculuklarının denetlenmesinin hacim akustiği açısından önemi vurgulanarak sesin yutulma şekilleri açıklanmıştır. Bölüm 3'te Kapalı mekanların hacim akustiği yönünden değerlendirilmelerinde kullanılan parametrelere yer verilmiştir. Bölüm 4'te Yutucu gereçlerin hacim içindeki kullanım yerlerinin akustiğe etkisinin saptanmasına yönelik olarak yapılan çalışmada ortaya konan yöntem ve yöntemin uygulanmasında izlenecek yol yer almıştır. Ayrıca çalışmada kullanılan hacim, kaynak, alıcı, yutuculuk ve yüzey gereçleri ile ilgili kabuller, inceleme kapsamına alınacak hacim akustiği parametreleri ve inceleme alanı bu bölümde sunulmuştur. Bölüm 5'te Yapılan çalışmanın değerlendirme kriterleri belirlenmiş ve bölüm 4'te belirlenen parametreler çizelge ve grafikler yardımıyla değerlendirilmiştir. Bölüm 6'da Tez kapsamında yapılan çalışmalardan elde edilen sonuçların genel bir değerlendirmesi yapılırken yutucu gereçlerin hacim içindeki kullanım yerlerinin akustiğe etkisi vurgulanmıştır. Ekler bölümünde ise inceleme ve değerlendirmede kullanılan hacim akustiği simulasyon programının tanıtımına, değerlendirmede kullanılan istatistiksel yöntemlere ve bazı çizelgelere yer verilmiştir. XVI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Positions of the absorber materials in a room may affect lots of acoustic parameters and even determine some of them. Not sufficient work related with positions of the absorber material in the room and effect of this on the acoustic parameter, have been found while searching the literature. This is the reason for choosing the aim of this work;“The effects of the positions of absorber materials on room acoustics”. This work consists of six sections and three appendixes. Section one, mentions negative results of handling acoustical and architectural plans one by one. To get rid of these negative results, both of them should be handled at the same time. In addition, the aim and the place of the room acoustic in the architectural acoustic is mentioned. How important, determining the surface materials in the steps of acoustical plan of a room is stressed and the way followed to fix the effect s of absorber materials in the room, is explained briefly. In section two, the importance of checking sound absorbance of materials is stressed and the ways for sound absorbance are explained. In section three, the parameter used in evaluating the room with methods in room acoustic are given. Sections four explains the methodology and procedures followed throughout this thesis. In addition, the volumes, sources, receivers, surface materials and their absorbance, room acoustical parameters and the borders of this work are explained. Section five is concerned about determining evaluation criteria of the work. The parameters obtained in section four are used with graphics and tables obtained in this section. In section six, a general review of the results obtained during this thesis is presented. It is stated that, the places of the absorbance material affect roo acoustics. In the appendixes, room acoustics simulation software, statistical methods used in evaluation and some tables are presented. XVll