Türkiye'de çelik endüstri yapılarında taşıyıcı sistem sorunlarına ilişkin çözüm önerileri
The Proposal solution of structural system problems on steel industrial structures in Turkey
  1. Tez No: 79300
  2. Yazar: ESMA AKDUMANLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. NAFİZ ÇAMLIBEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
ÖZET Bu çalışmada Türkiye'de yapılmış olan büyük açıklıklı, çelik endüstri yapılan ele alınmış, tasarım ve yapım açısından irdelenerek taşıyıcı sistemlerini oluşturan elemanlarda olumlu ve olumsuz durumlar saptanmıştır. Bu veriler ışığında tasarımcıya yapı tasarımı aşamasında sistem boyutlarını belirlemede pratik olarak yol gösterecek ilkeler önerilmiştir. Birinci bölümü oluşturan GİRİŞ'te sorun belirlenip dünyada ve Türkiye'de endüstri yapılarının tarihi gelişimi çelik yapı endüstrisinin geçirdiği aşamalar incelenmiştir. Ayrıca çalışmanın başlatılabilmesi için yapılan varsayımlar ve çalışmanın amacı belirtilmiştir. ikinci bölümde endüstri yapılarının Türkiye'deki gelişimi ele alınmıştır. Üçüncü bölümde çoğunluğu Ege ve Marmara bölgelerinden seçilen kırk adet örnek yapının taşıyıcı sistem elemanları analiz edilerek kullanılan malzeme miktarları hesaplanmıştır. Bu hesaplamaların sonucunda malzeme miktarlarına ve taşıyıcı sistem boyut limitleri esas alınarak çizilen diyagramlara göre seçilen örneklerdeki olumsuz durumlar belirlenmiştir. Dördüncü bölümde, seçilen örneklerde saptanan olumlu bulgular kullanılarak, Türkiye'de yapılacak çelik endüstri yapılarında uygulamaya yönelik öneriler geliştirilmiştir. Ayrıca yerli ve yabancı uygulama örneklerinden elde edilen deneyimlere göre belirlenen taşıyıcı sistem elemanlarının biçim ve boyutlarına ilişkin bilgiler verilmiştir. Beşinci bölümde ele* alman SONUÇ'ta ise, Türkiye'de endüstri yapısı yapacak olan tasarımcı, yapımcı ve girişimcilere yön verecek kriterler verilmiştir. Tasarımcıya yapı taşıyıcı sistemi için malzeme seçimi, projelendirme, yapım yöntemi ve yapım teknolojisi seçiminde yardımcı olacak veriler sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSRACT In this disertation wide span steel industrial buildings have been studied. These buildings have been studied in terms of design and construction techniques with a focus on positive and negative results, a set of principles have been suggested which can be used as a guide in the design process of structural elements. In the first introductory chapter the problem is described and the goal of the study and hypothesis has been defined. The historical development of industrial buildings in Türkiye and worldwide is also given in this chapter. In the second chapter history of industrial buildings in Türkiye have been focused simultanously. In the third chapter forty structural case studies selected in Aegean and Marmara regions have been analysed with a focus on building materials. As a result of these case studies positive and negative facts have been evaluated and with the help of diagrams based on materials and structural system dimensions. In the fourth chapter summarieses application proposal for steel structures in Türkiye by using the data from the analysis of case studies. Also given in this chapter is the data on form and size of steel structures based on local and worldwide cases. The fifth capter lists criteria that will be directive for designer, builder and client who will be investing in industrial buildings in Türkiye. Principles have been given which will be usefull for the designer in selecting the construction system, detailing and materials.