Characteristic of smart organization and the effect that it has on strategic vigilance: An applied study of telecommunication mobile services in Jordan
Akıllı kuruluşun özellikleri ve stratejik teyakkuz üzerindeki etkisi: Ürdün'de telekomünikasyon mobil hizmetleri üzerine uygulamalı bir çalışma
  1. Tez No: 793010
  2. Yazar: ESRAA ABDALLAH ALJA'AFREH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR YOZGAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışma, Ürdün'deki mobil telekomünikasyon şirketlerinde akıllı kuruluşların özelliklerini ve stratejik uyanıklık üzerindeki etkilerini belirlemeyi amaçladı. Çalışma, amaçlarına ulaşmak için tanımlayıcı analitik yaklaşıma dayanmıştır ve veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, yönetim kurulu başkanları ve üyeleri, akredite müdürler ve birim müdürlerinden seçilen (395) kişi oluşturmuştur. Çalışmada, bağımsız değişkenin (akıllı organizasyonların özellikleri) bir bütün olarak aritmetik ortalamasının (3.94) yüksek derecede ulaştığı, en yüksek boyutun yüksek derecede (4.03) (kaynaklarını harekete geçir) ve ikinci boyutun olduğu sonucuna varılmıştır boyutlar arasında (çevresel tarama) yüksek derecede (3.91), ve en düşük aritmetik ortalama (amaca ulaşma) (3.87) olarak elde edilmiş, sonuçlar ayrıca bağımlı değişkenin (stratejik uyanıklık) aritmetik ortalamasının da (3.94) yüksek dereceli bir bütündür. Sonuçlar, Ürdün'deki mobil telekomünikasyon şirketlerinde bağımlı değişken (stratejik uyanıklık) üzerinde bağımsız değişken (akıllı kuruluşların özellikleri) için anlamlılık düzeyinde (0.05) istatistiksel olarak anlamlı bir etki olduğu sonucuna varmıştır. Bu araştırma amaçlarına ulaşmaya çalışır, bir dizi sonuca varmıştır, bunlardan en öne çıkanı, akıllı organizasyonun çevre taramasına önem verdiği, stratejik bir uyanıklığa sahip olarak çevre rekabetinde mükemmellik kaynaklarını harekete geçirdiğidir. Bu araştırma, bilimsel önerilerin yelpazesini belirlemektedir en öne çıkanı, kuruluşun akıllı kuruluşların amacına ulaşmaya odaklanması gerektiği, yeni alternatiflerin proaktif olarak oluşturulmasını talep etmesi ve entegre bir programı uygulayabilmesi için çoklu alternatifler oluşturulup değerlendirilmeden önce öğrencinin stratejik eylemde bulunması gerektiğidir kuruluşu kendi endüstrisinde ve çevresindeki ortamda çevik olmaya uygun hale getirmek için stratejik uyanıklık aşamaları için.
Özet (Çeviri)
This study aimed to identify the characteristics of smart organizations and their impact on strategic vigilance in mobile telecommunication companies in Jordan. The study relied on the descriptive analytical approach to achieve its objectives, and the questionnaire was used as a tool for data collection. The study sample consisted of the heads of the board of directors and members, accredited directors and directors of departments, whose number is (395) individuals who were chosen. The study concluded that the arithmetic mean of the independent variable (characteristics of smart organizations) as a whole reached (3.94) at a high degree, and that the highest dimension is (mobilize resources) at a high degree (4.03), and second dimension is (environmental scanning) was at a high degree (3.91), and the lowest arithmetic average is (achieve purpose) was (3.87) among the dimensions, the results also showed that the arithmetic mean of the dependent variable (strategic vigilance) as a whole was (3.94) with a high degree. The results concluded that there is a statistically significant effect at the level of significance (0.05) for the independent variable (characteristics of smart organizations) on the dependent variable (strategic vigilance) in mobile telecommunication companies in Jordan. This research tries to achieve its objectives, it has reached at a set of conclusions, the most prominent one is that the smart organization cares of environmental scanning, mobilize resources of excellence in environment competitiveness through the possession of a strategic vigilance. This research sets the range of the scientific recommendations the most prominent is that the organization should focus about achieving purpose of smart organizations demands proactive creation of new alternatives and student take strategic action before multiple alternatives are created and evaluated so that it can implement an integrated program for stages of strategic vigilance to qualify the organization to be nimble in its industry and its surrounding environment.