Islam and Kurdish nationalism: A theoretical and empirical approach to the relationship between religion and nationalism
İslam ve Kürt milliyetçiliği: Din ve milliyetçilik arasındaki ilişkiye teorik ve ampirik bir yaklaşım
  1. Tez No: 793027
  2. Yazar: MUTTALİP ÇAĞLAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NURİ YURDUSEV
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 390
Özet
Bu çalışma, İslam ile Kürt milliyetçiliği arasındaki karmaşık ilişkiyi anlamaya ve açıklamaya çalışmaktadır. İlk olarak, dini ve ulusal kimlik arasındaki temas noktalarının değişen derecelerde çatışma ve işbirliği içermesi nedeniyle bağlamsallığa dayalı bir çerçeve sunmaktadır. Tez, anlaşılması güç olan bu ilişkiler ağını, İslam ile Kürt milliyetçiliği özelinde bir çatallanmaya indirgemektedir. Bunu yaparken, milliyetçilik ve din arasında rekabetçi ve simbiyotik bir ilişkinin aynı anda gerçekleştiği varsayımından yola çıkarak ikili bir yaklaşım geliştirir. İslam, bir yandan ulusötesi bir kimlik inşasını teşvik ederek Kürt milliyetçiliği fikriyatının dindar çevrelerde yayılmasını yavaşlatırken, diğer yandan Kürtlüğe dayalı siyasi mefkûreye sahip mütedeyyin kesimlerde Kürt ulusal bilincinin uyanmasına ve güçlenmesine katkıda bulunmaktadır. Din ile milliyetçilik arasındaki rekabetçi etkileşim tarzı bu iki olguyu fiilen eşdeğer ancak birbiriyle çelişen düzen-kurma amaçlı sistemler olarak sunmaktadır. Müslüman milliyetçiliği bunun açık bir tezahürüdür. Simbiyotik veya iç içe geçmiş ilişki biçiminde ise İslam birincil olmasa da destekleyici bir rol oynayarak Kürt mobilizasyonunu yavaşlatan bir engel olmaktan çıkmaktadır. Bilhassa eşitlikçi adalet temasına dayalı manevi sözler, imgeler ve semboller aracılığıyla Kürt ulusal davasını meşrulaştırmak ve tahkim etmek için bir motivasyon kaynağı görevi görür hale gelmektedir. Dolayısıyla dindar Kürtlerin dini kimlikleri ile ulusal düzeyde bilinçlenmeleri birbirlerini karşılıklı dışlayan ilişki tarzına sahip olmadıkları gibi içiçe geçmekte ve bulanıklaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study attempts to understand and explain the intricate relationship between Islam and Kurdish nationalism. It first provides a framework in which the nexus between religious and national identity is relativistic, with varying degrees of conflict and coexistence. Then, it reduces this complexity to a bifurcation in terms of interaction between Islam and Kurdish nationalism. In doing so, it develops a binary approach by which a competitive and symbiotic relationship between nationalism and religion occurs simultaneously. In this configuration, Islam averts the awakening of the Kurdish national consciousness by promoting a transnational identity building on one side, breeding the attainment of Kurdish political aspirations on the other. The competitive interplay presents religion and nationalism as virtually equivalent but contradicting order-creating systems while postulating Muslim nationalism as a distinctive religious nationalism. Islam, on the contrary, ceases to be an obstacle to slowing down Kurdish political mobilization by playing a supportive role, albeit not a leading one, in the symbiotic or intertwined relationship. It serves as a source of motivation for legitimizing and reinforcing the Kurdish national cause through spiritual words, images, and symbols based on the discourse of egalitarian justice. Islam is thus no longer a barrier for ethnically conscious pious Kurds to correlate This study attempts to understand and explain the intricate relationship between Islam and Kurdish nationalism. It first provides a framework in which the nexus between religious and national identity is relativistic, with varying degrees of conflict and coexistence. Then, it reduces this complexity to a bifurcation in terms of interaction between Islam and Kurdish nationalism. In doing so, it develops a binary approach by which a competitive and symbiotic relationship between nationalism and religion occurs simultaneously. In this configuration, Islam averts the awakening of the Kurdish national consciousness by promoting a transnational identity building on one side, breeding the attainment of Kurdish political aspirations on the other. The competitive interplay presents religion and nationalism as virtually equivalent but contradicting order-creating systems while postulating Muslim nationalism as a distinctive religious nationalism. Islam, on the contrary, ceases to be an obstacle to slowing down Kurdish political mobilization by playing a supportive role, albeit not a leading one, in the symbiotic or intertwined relationship. It serves as a source of motivation for legitimizing and reinforcing the Kurdish national cause through spiritual words, images, and symbols based on the discourse of egalitarian justice. Islam is thus no longer a barrier for ethnically conscious pious Kurds to correlate religious identity with national self-consciousness. religious identity with national self-consciousness.