Death on the margin: An urban history of land walls cemeteries in İstanbul
Sınırda ölüm: İstanbul kara surları mezarlıklarının kentsel tarihi
  1. Tez No: 793036
  2. Yazar: FATIMA İKBAL POLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN YONCACI ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Tarih, Architecture, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 281
Özet
İstanbul'un mezarlıkları, Antik Çağ, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde daima şehir sınırları dışında yer almıştır. Mezarlıkların bu“sınır”durumu, şehir tarihindeki en büyük sürekliliklerden biri olarak öne çıkmaktadır. 5. yüzyılda Theodosius surlarının yapımıyla birlikte bu surların dışında yeni bir mezarlık alanı oluşurken, kentin eski sınırının dışındaki mezarlık işlevi devam etmiştir. Theodosius surlarının dışındaki arazi, Osmanlı döneminde şehrin resmî mezar yeri olarak kurulmuş ve günümüze kadar işlevini sürdürmüştür. Mezarlıkların gelişimi yakından incelendiğinde, Bizans döneminden Mokius mezarlığı ve Osmanlı döneminden Eyüp örnekleri mezarlıkların şehrin fiziksel sınırlarını belirlemenin ötesinde, şehrin 'algılanan' sınırlarını tanımladığını ortaya çıkarır. Bu tezde, mezarlıkların kentsel gelişim ile karşılıklı ilişkisini araştırmak için şehrin sur dışı mezarlık topografyası incelenecektir. Bizans ve Osmanlı dönemleri arasındaki süreklilik ve dönüşümler bağlamında, kutsal mekanların, toplumun ölüme karşı değişen tutumlarının, sosyal sınıflaşmanın ve toplumsal görünürlük arzusu olgusunun mezarlıkların gelişimi üzerindeki etkisi tartışılarak, mezarlıkların sınırsal durumunun kentin sosyal yapılarıyla nasıl yakın ilişki içinde oluştuğu açıklanacaktır.
Özet (Çeviri)
Communal cemeteries of Istanbul were located outside the city's borders in each historical period from Antiquity to the Byzantine and Ottoman times. In the 5th century, with the advent of the Theodosian walls, the burial topography shifted towards outside these walls, while the former burial grounds in the city's former Constantinian walls remained untouched. In Ottoman period, the land outside the Theodosian walls was established as the city's legitimate burial place and continues its function to this day. This peripheral condition stands out as one of the greatest continuities in the city's history. This thesis will study the extramural burial topography to investigate the reciprocal relation between the cemeteries and urban development. A close reading reveals that beyond marking the city's physical borders, cemeteries define the 'perceived' borders of the city. The prominent cases of Mokius cemetery in the Byzantine period and the burial site of Eyüp in the Ottoman period exemplify this observation. By discussing the influence of the sacred sites, society's changing attitudes towards death, social stratification, and the social phenomenon of desire for visibility on cemeteries' development, how the marginal condition of cemeteries was formed in close connection to the city's social constructions will be elucidated regarding the continuities and transformations between the Byzantine and Ottoman periods.