Between constructive engagement and overt confrontation: U.S. foreign policy towards Syria in the post-cold war era (1989-2009)
Yapıcı angajman ve açık çatışma arasında: Soğuk savaş sonrası dönemde ABD'nin Suriye'ye yönelik dış politikası (1989-2009)
  1. Tez No: 793037
  2. Yazar: NURİ SALIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM TÜR KÜÇÜKKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 515
Özet
Bu tez, Soğuk Savaş sonrası dönemde ABD'nin Suriye'ye yönelik dış politikasını rol teorisini kullanarak analiz etmeyi amaçlamaktadır. Tez, 1989'dan 2009'a kadar olan dönemi ele alarak, George H. W. Bush, Bill Clinton ve George W. Bush'un başkanlıkları döneminde ABD'nin Suriye'ye yönelik dış politikasının özel dinamiklerine, hususiyetlerine ve olaylarına ışık tutmayı amaçlamaktadır. Çalışma, uluslararası terörizm suçlamaları, haydut devlet suçlamaları ve kitle imha silahları sorunu gibi konuların sürekliliğini izlemek yerine her bir yönetimin Suriye politikasına odaklanmanın Soğuk Savaş sonrası dönemde ABD-Suriye ilişkilerinin daha iyi bir resmini sunduğunu ileri sürmektedir. Tez ayrıca rol teorisinin Soğuk Savaş sonrası dönemde iki ülke arasındaki çatışma ve iş birliğini anlamlandırmamızı sağladığını ileri sürmektedir. Tez, ABD'nin Suriye'ye yönelik dış politikasının ulusal rol tasavvurları (URT'ler) ve bunların icrası tarafından şekillendirildiğini iddia etmektedir. Çalışma ayrıca, Suriye'nin ABD'nin URT'lerine uymasının veya uymamasının 1989 ile 2009 arasında ikili ilişkilerin gidişatını şekillendirdiğini savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation seeks to analyze U.S. foreign policy towards Syria in the post-Cold War era by deploying role theory. By covering the period from 1989 to 2009, the dissertation aims to shed light on special dynamics, peculiarities, and events in U.S. foreign policy towards Syria under the presidencies of George H. W. Bush, Bill Clinton, and George W. Bush. The study contends that focusing on each administration's policy towards Syria rather than tracing continuity of themes such as international terrorism charges, rogue state accusations, and the WMD issue offers a better picture of the U.S.-Syrian relations in the post-Cold War era. The dissertation also puts forward that role theory enables us to make sense of conflict and cooperation between the two countries in the post-Cold War era. The dissertation argues that U.S. foreign policy towards Syria is shaped by its national role conceptions (NRCs) and their performance. The study also argues that Syria's compliance or non-compliance with the NRCs of the United States shaped contours of bilateral relations between 1989 to 2009.