Two essays on herding
Sürü davranışı üzerine iki çalışma
- Tez No: 793039
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKAY ŞENDENİZ YÜNCÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu tezde bankacılık ve yatırım fonu sektörlerindeki sürü davranışı incelenmektedir. Sürü davranışının varlığı, potansiyel sebepleri ve sektör dinamikleri üzerindeki etkileri vurgulanmaktadır. Tezin ilk bölümünde sürü davranışı ile ilgili literatür araştırması derlenmiştir. İkinci bölümde, bankaların kredi verme kararlarındaki sürü davranışı analiz edilmektedir. 30 ticari bankanın kredi verileri kullanılarak, önce nakdi kredi verme kararlarındaki sürü davranışı sorgulanmış, ardından sürü davranışının banka performansı ve kredi kalitesi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Ayrıca, 2000'lerde kredi büyümesine eşlik eden global düzeydeki likidite artışı ile düzenleyici otoritenin politika karşılıklarının, bankaların kolektif kredi verme kararları üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bulgularımız, sürü davranışının 2002Ç4'ten 2012Ç2'ye kadar olan dönemde, banka kârlılığı üzerinde önemli bir ölçüde olumsuz etkiye neden olduğunu ve kredi verme kararlarındaki sürü davranışı ile kredi riski arasında bir ilişkiden bahsedebilmek için ise yeterli kanıta sahip olmadığımızı göstermiştir. Buna ek olarak, sürü davranışındaki değişkenliğin 2000'li yıllarda küresel likiditedeki artış ve buna karşılık uygulamaya alınan makro ihtiyati politika uygulamaları ile önemli ölçüde açıklanabildiği gösterilmiştir. Üçüncü bölümde, Türkiye'de işlem gören yatırım fonlarının belirli endüstri alanlarında sürü davranışı gösterip göstermedikleri ve sürü davranışının sektör değerlemelerinde önemli bir etkisinin olup olmadığı ortaya konulmaktadır. BİST'te işlem gören 37 hisse senedi ağırlıklı yatırım fonunun aylık portföy varlıklarının bulunduğu örneklem kullanılarak Lakonishok vd. (1992, bundan sonra LSV olarak anılacaktır) ile Sias (2004)'ın önerdiği sürü davranışı ölçüm yöntemleri uygulanmıştır. Analizler sonucunda LSV yöntemi ile istatistiksel açıdan anlamlı bir endüstri özelinde sürü davranışı bulunurken, Sias yöntemi ile endüstri özelinde bir sürü davranışı bulunamamıştır. Ayrıca, endüstri özelindeki sürü davranışının, endüstri getirisini istikrarsızlaştıran bir faktör olduğunu gösteren herhangi bir kanıt bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the herding behavior within the banking and the mutual fund industries. It highlights the existence of herding, its potential reasons, and its effects on the industry dynamics. A review of the herding behavior literature is provided in the first chapter. In the second chapter, we analyze herding in lending decisions. Using loan data from 30 commercial banks, the presence of herding in cash credit lending decisions is investigated first, followed by the effects of herding on bank performance and loan quality. We further examine whether the worldwide liquidity increase that accompanied credit growth in the 2000s and the regulator's policy responses have an impact on banks' collective lending decisions. We show that herding has a considerable negative impact on bank profitability from 2002Q4 to 2012Q2, and there is insufficient evidence to support a link between loan herding and credit risk. We document that a significant portion of the variance in herding behavior is explained by the increase in global liquidity and corresponding macroprudential policy applications during the 2000s. In the third chapter, we investigate industry herding by mutual funds in Turkey and its effects on industry valuations. Using monthly portfolio holdings of 37 stock-weighted mutual funds traded in BIST, we employ herding measures of Lakonishok et al. (1992, hereafter LSV) and Sias (2004). We find significant industry herding with the LSV measure and no overall industry herding with the Sias measure. We also document that industry herding is not one of the factors that destabilizes industry return.