Iroquois kızılderililerinde yaratılış miti üzerine resim denemeleri
The Experimental paintings on the Iroquois Indians myth of creation
  1. Tez No: 113340
  2. Yazar: YASEMİN ATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURAN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Mitoloji ve sanat konusu kendi içinde iki durumu barındırmaktadır. Birincisi mitolojiye konu olan yani miti oluşturan toplumlarda sanat kavramı: maske, totem, duvar resmi, heykel gibi ürünler, ikincisi sanat tarihinde farklı alam ve sanatçıların sanat yoluyla mitolojiye yönelmeleri ve bu tavrın teorik olarak nasıl yapılandırıldığıdır Bazı Ortaçağ ve Rönesans sanatçıları. El Greco, Pre-Raffaelitler. Ekspresyonistler. Matisse. Picasso. Kobra Grubu, Ernst.Tobey, Pollock, Beuys gibi sanatçı ve akımlar bu duruma örnek teşkil etmektedirler. Bu çalışmada Kuzey Amerika Yerlileri yanı Kızılderililer esas alınıp, konu bir Kızılderili kabilesi olan Iroquois'larda“Yaratılış Miti”olarak sınırlandırılmıştır. Bu konunun seçilmesinin temelinde modernizm ve çağdaş batının belirlediği sınırlar dışında kalan toplumlara duyulan ilgi bulunmaktadır. Bizlerle çağdaş, hala yaşayan Kızılderililerin olması konuyu daha da çekici kılmaktadır. Yine modernizmin belirlediği sanat çerçevesinin dışında kalan uygarlıkların kültürlerini ya da mitlerim resim yoluyla temsil etme çabası, sanatın insan bağlamında sorunsallarından birisidir. Aldığımız modernist eğitim yada sanat tarihi bize sadece kendi seçtiği ve istediği şeyleri sunmaktadır; Mısır. Yunan ve Roma mitolojileri gibi. Oysa bu seçiciliğin dışında kalan birçok kültür bulunmaktadır. Kızılderili Mitolojisi ise dünyada yalnız olmadığımız gerçeği ve evrene bu bütün olarak bakma ihtiyacindan yola çıkılarak seçilmiştir. Bu bakış açısı içerisinde, bize egemen olarak öğretilmiş olan değerler dışında da varolan ve haberdar olduğumuz değerler sanatsal tasarımlarımıza kendiliğinden girmektedirler Bu, çağdaşı olduğumuz, fakat farklı kültürel eksenlerde bulunduğumuz kültürlere duyulan ilgiden kaynaklanmaktadır. Birinci durum olarak değinilen miti oluşturan toplumlarda sanat kavramı üzerinde özellikle durulmakta ve ilkel-uygar ayırımı, sanatın kökeni, ilkel toplumlarda mitin yeri vb. konular ele alınmaktadır. Yapısalcılık ve temsilcilerinden biri olan C. Levi-Strauss'un budunbilimci yaklaşımı yöntem olarak mitlerin açıklanması ve bu verilerin günümüzdeki yeri bakımından belirleyicidir. Konu edilen yaratılış miti bir bilgi nesnesi olarak ele alınmaktadır. Seçilen mitin bir bilgi nesnesi olarak kavranması direkt olarak mitoloji, mit, ilkel topluluklar, Kızılderili kültürü gibi konularla ilgili bilgilenmeyi gerektirmektedir. Dolayısıyla antropoloji, etnoloji, estetik, yapısalcılık ve diğer alanlardan faydalanma zorunluluğu doğmaktadır. Burada bir bilgi nesnesi olan yaratılış miti sanatçının nesnesi olmaktadır. Konu olarak bir figür ya dadoğa nesnesi değil, insanın ürünü olan mit seçilmiştir. Böylelikle günümüz sanat kuramları ve alegorik sanat, tarihe yönelme, sanatta özgünlük kavramlarıyla ilişki kurulmaktadır. Konu olan mit üzerine yapılan denemelerde yazılı bir metni resim diliyle yorumlama, simge ve sembollerin oluşturduğu alegorik bir anlatımla yapılmaya çalışılmıştır. Kızılderili sanatı incelenmiş ve oluşturdukları semboller dünyası çalışmalara kimi zaman kaynaklık etmiştir.Primitif sanatın özellikleri dikkate alınarak ve Kızılderililerin düşünce sistemine yaklaşmaya çalışılarak; mitin resimsel temsili için simge, sembol ve tasarımlar oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY The subject of mythology and art accommodates two cases in itself. The first case is the art concept and works such as masks, totems, wall pictures, and statues, which are matters of mythology, hence made up the myth; and the second case is the different movements/artists in the art history which/who head towards mythology by the way of art and how this attitude is structured theoretically. Some of the Middle Age and the Renaissance artists, El Greco, Pre-Raffaelites, Expressionists, Matisse, Picasso, Kobra Group, Emst, Tobey, Pollock, and Beuys constitute some examples for this case. The Northern America natives, i.e. the American Indians were taken as the basis in this research, wherein the subject is restricted with the“Genesis Myth”of the Iroquois folks as one of the Indian clans. The basic reason why this subject was preferred is the interest towards the communities that are out of the borders that modernism and the contemporary west established. As for us, the truth that some Indians are still alive, made the subject more preferable. Concerning the civilizations that are out of the borders of the art established by modernism, their effort to represent their cultures and myths by painting is one of the art's problematic on the human context. The modernist education and the history of art that we have been educated with offer us only the things that they prefer and desire, such as the mythologies of Egypt, Greek, and Rome. There are, however, many cultures out of this selection. The reasons as to why Indian Mythology is selected are the truth that we are not alone on the earth and the necessity to face the universe in unity. Within this point of view, the values that are out of those that are dominantly taught us, but we are aware of somehow, enter spontaneously into our artistic conceptions. This is a result of the interest we feel against the cultures that we coexist, but are at different cultural axis. The art concept in the communities pointed out as the first case is especially paid attention, and matters such as primitive-civilized discrimination, roots of art, and the position of myth in primitive communities are discussed. The ethnologic approach of C. Levi-Strauss as representing one of the structuralists is determining as a method, in explaining the myths and regarding the current position of these data. Said genesis myth is discussed as an object of knowledge. When a selected myth is comprehended as an object of knowledge, it becomes necessary to get informed on matters such as mythology, myth, primitive communities, and the Indian culture. It becomes therefore also necessitating to benefit from fields such as anthropology, ethnology, aesthetic, structuralism, and the like. The genesis myth that is an object of knowledge in this researchIV becomes an object of the artist. Neither a figure, nor an object of nature, but a myth is selected as the subject, this subject being a work of humans. Exactly in this manner, contacts are made with the current art theories and allegorical art, heading towards the history, and originality concepts in art. By the essays on said myth, it is attempted to interpret a written text by the language of drawing and by an allegorical expression consisting of symbols. The Indian Art researched and their world of symbols sometimes provided our study with sources. By deeming significance on the characteristics of the primitive art and by attempting to approach their thoughts' system; symbols and conceptions are established to illustratively represent the myth. is researched and their world of symbols sometimes provided our study with sources. By deeming significance on the characteristics of the primitive art and by attempting to approach their thoughts' system; symbols and conceptions are established to illustratively represent the myth.