Pakistan'daki din psikolojisi çalışmalarına genel bir bakış
An overview of studies of psychology of religion in Pakistan
  1. Tez No: 793043
  2. Yazar: SADİA ASGHAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEHLÜL TOKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Psikoloji, Religion, Philosophy, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Pakistan; bağımsızlığını yakın zamanda kazanmış, komşu ülkesiyle yaşadığı çatışmalar sebebiyle siyasi belirsizlikler yaşayan, oldukça yoğun nüfusa sahip bir Müslüman ülkedir. Bu yoğun nüfus, ülkenin yoksullukla mücadele etmesine sebep olmaktadır. Ülkede yaşanan problemler, insanların ruh sağlığını etkilemektedir. Bireyin bozulmasıyla birlikte toplumda da bozulmalar yaşanmaktadır. Bu anlamda toplumların, daha sağlıklı bir şekilde ilerleyebilmesi için içinde bulundukları sosyal sorunlarla yüzleşip mücadele etmesi gerekmektedir. İnsanlar, üstesinden gelemeyecekleri problemlerle karşılaştıklarında genellikle kendilerinden daha güçlü gördükleri bir varlığa sığınma ihtiyacı duyarlar. Bu varlık, dinler arasında farklılık göstermektedir. Bu bağlamda bireyin davranışını psikoloji bilimi incelerken inanılan dinin insan davranışlarına yansımasını da din psikolojisi bilimi inceler ve ortaya bazı veriler koyar. Bu çalışma; Pakistan'da din psikolojisi alanında yazılmış çalışmaları incelemek, bu alanda hangi konular üzerinde yoğunlaşıldığını tespit etmek, aynı zamanda ilgili çalışmaların farklı ülkelerde yapılan çalışmalarla benzerlik ortaya koymak amacıyla yazılmıştır. Nitel araştırma yöntemi takip edilerek yapılan bu çalışma; kitap, makale ve tez literatür taramasıyla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Pakistan; It is a Muslim country with a very dense population, which has recently gained its independence, is experiencing political uncertainties due to conflicts with its neighboring country. This dense population causes the country to struggle with poverty. Problems in the country affect people's mental health. With the deterioration of the individual, there is also deterioration in the society. In this sense, societies need to confront and struggle with their social problems in order to progress in a healthier way. When people encounter problems that they cannot overcome, they often need to take shelter in a being they see as stronger than themselves. This entity differs between religions. In this context, while psychology studies the behavior of the individual, the psychology of religion examines the reflection of the religion believed in human behavior and reveals some data. This study was written in order to examine the studies written in the field of psychology of religion in Pakistan, to determine which subjects are focused on in this field, and to reveal the similarities of the related studies with the studies conducted in different countries. This study, which was carried out by following the qualitative research method; book, article and thesis were examined by literature review.