Current identity crisis in Pakistan; A clash of western interest and national identity discourse
Pakistan'daki mevcut kimlik krizi; batılı çıkar çatışması ve ulusal kimlik söylemi
  1. Tez No: 734278
  2. Yazar: HAMMAD SIDDIQUE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERIK IVAR RINGMAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmanın amacı, kimlik bunalımı ile bölgesel ve küresel güç yapısı arasındaki bağlantıyı araştırmaktır. Dünyadaki herhangi bir devletin nihai içgüdüsü, iyi entegre bir topluma sahip olmadan imkansız olan hayatta kalmaktır. Ulusal kimlik, insanları bir ulus devlet içinde bütünleştirme rolünü oynayan kaçınılmaz faktörlerden biridir. İç ve dış tehditler karşısında onları bir araya getirir. Ulusal çıkarlar ile batılı çıkarlar arasındaki tercih çatışması nedeniyle bugün kimlik krizinin Pakistan'ın temel sorunlarından biri olduğu konusunda yaygın bir anlayış vardır. Çağdaş zamanlardaki en kötü kimlik kriziyle karşı karşıya kalırken, toplum genel olarak parçalanmış durumda. Pakistan'daki farklı etnik ve dilsel gruplar arasında birliğin özünü verme potansiyeline sahip tek kavram, tüm farklı grupların“Müslüman kimliği”dir. İstatistiki verilere göre Pakistan'da Müslüman nüfusun oranı %95-98 civarındadır. Sonuç olarak, Pakistan'da devlet, 9/11/2001 olayına kadar kitleleri bütünleştirme ve birlik içinde tutma rolünü oynamak için İslam'a değer vermiştir. Afganistan'daki Amerikan işgalinden sonra, 11 Eylül saldırılarına yanıt olarak Pakistan, bir devlet olarak din temelli ulusal söyleminden geri adım atarak ülke çapında ve dünya genelinde kimlik krizine yol açmıştır. Sonuç olarak devlet, halkına ikame bir birlik fikri verme rolünü oynayamamış, ülkenin iç ve dış işlerinde daha kaotik bir ortam yaratmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the connection among identity crisis, regional and global power structure. The ultimate instinct of any state around the globe is survival, which is impossible without having a well-integrated society. National identity is one of the inevitable factors, playing the role of keeping people integrated within a nation state. It brings them together in the face of internal and external threats. There is a widespread understanding that, today identity crisis is one of the core problems of Pakistan due to a conflict of preferences between national interests and Western interests. While facing the worst identity crisis in contemporary times, the society, at large, is widely fragmented. The sole notion having the potential to give the essence of unity across different ethnic and linguistic groups in Pakistan is the“Muslim identity”of all varying groups. According to statistical data, the percentage of Muslim population in Pakistan is around 95-98%. Consequently, in Pakistan, the state has been valuing Islam to play the role of keeping the masses integrated and unified, until the 9/11/2001 incident. After the American invasion in Afghanistan, in response to 9/11 attacks, Pakistan, as a state, took a row back from its religion based national discourse giving rise to the problem of identity crisis across the country as well as across the globe. Resultantly, the state has failed to play its role to give a substitute idea of unity to its people rendering a more chaotic environment in external as well as internal affairs of the country.