Impact of organizational storytelling on strategic change leadership
Örgütsel hikâye anlatımının stratejik değişim liderliğine etkisi
- Tez No: 793042
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜN BURCU RODOPMAN ACAR, PROF. DR. HAYAT KABASAKAL, YRD. DOÇ. DR. OĞUZHAN AYGÖREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 309
Özet
Özellikle kurumsal değişim süreçlerinde, hikayeler liderler için güçlü ve etkili araçlardır. Bu tez, hikaye anlatımının etkinliğini sağlayan alt mekanizmaların bütünsel anlaşılmasına dair birçok yenilikçi yaklaşım sunar. Bu yaklaşımların birkaçı empirik deneylerle test edilmiştir. Araştırma, değişim ve liderlik teorileri, kavramları ile hikaye anlatımının rolünün incelenmesine odaklanır. Yönetim ve organizasyonlar bağlamında değişim ve liderlik konuları uzun ve iyi tanımlanmış bir araştırma geçmişine sahiptir. Ancak, hikaye anlatımı, kurumsal değişimi kolaylaştıran bir araç olarak, henüz yeterince araştırılmamış bir konudur. Bu, konunun çok disiplinli doğasından ve geleneksel olarak konunun pek çok fragmente bakış açısından ele alınmış olmasından kaynaklanmaktadır. Bu tez, bu boşluğu doldurmak amacıyla, hikaye anlatımı konusunun daha holistik bir şekilde anlaşılması için birçok akademik disiplinden kazanılan fikirleri birleştiren, daha kapsamlı ve bütüncül bir teori önerir. Zaman içinde, hikayeler ve hikaye anlatma, büyülü, büyüleyici ve şaşırtıcı olarak tanımlanmıştır. Bu bakış açısı, hikayelerin dinleyicileri büyülediği ve harika sonuçları ortaya çıkardığı nedeniyle, yanlış değildir. Sembolik açıdan, bu etki, algılanan bir gerçekliğin bir ifadesi olarak görülebilir. Bu bulgular ışığında, bu tez, paydaşlarına ilham vermek ve onların motivasyonlarını arttırmak için liderlere hikaye anlatımının kurumsal değişim süreçlerinde stratejik olarak kullanılmasını tavsiye eder.
Özet (Çeviri)
Stories are powerful and effective tools for leaders, especially during organizational change. This dissertation offers several novel insights and approaches to the holistic appreciation of the underlying mechanisms that contribute to the efficacy of storytelling. Few of these approaches have been tested through empirical experiments. The study focuses on exploring the intersections between change and leadership theories and concepts, with a particular emphasis on the examination of the role of stories and storytelling. The study of change and leadership in the context of management and organizations has a long and well-established history of research. However, the dynamics of storytelling as a tool for facilitating organizational change remains understudied. This is partly due to the multi-disciplinary nature of the topic, which has traditionally been approached from many fragmented perspectives. This dissertation aims to address this gap by proposing a more comprehensive and unified theory of storytelling, integrating insights from a range of academic disciplines to provide a more holistic understanding of the topic. Stories and storytelling have been described as possessing a certain enchantment, magic, and charm. This perspective is not without merit, as stories have been observed to captivate audiences and produce remarkable outcomes. From a symbolic standpoint, this effect can be seen as a manifestation of a perceived reality. In light of these findings, leaders are encouraged to consider the strategic use of storytelling in the context of organizational change processes, leveraging its potential to inspire and engage stakeholders.