The impact of diversity and affective states on team cognition
Takım çeşitliliği ve duyuşsal durumların takım bilişine etkisi
  1. Tez No: 793048
  2. Yazar: MEHMET EMRE UĞUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ULUBAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bireylerin sahip oldukları bilgiyi etkili bir şekilde bütünleştirebilmeleri, ekibin kolektif zekasını yansıtmakla birlikte bilgi yoğun çalışmalarda kritik bir başarı faktörüdür. Bu çalışma, yeni bilginin ortaya çıkması, takım bilişi ve takım çeşitliliği üzerine farklı yazınların sentezine dayalı olarak; takımın zihinsel stil çeşitliliği, duyuşsal durumu, takım bilişi ve performansı arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın örneğini 126 lisans öğrencisinden oluşan 41 çalışma grubu oluşturmaktadır. Zihinsel stil çeşitliliği, grup atmosferi (duyuşsal durum), etkileşimli bellek (takım bilişi) ve algılanan takım performansı hakkında anket yoluyla veri derlenmiştir. Fiili ekip performansı, belirli kriterler baz alınarak değerlendirilmiştir. Gruplara açık uçlu, yapılandırılmamış tartışma konuları verilmiş, ortak çalışmaya dayalı zihin haritalama aracı kullanarak fikir üretmeleri istenmiştir. Ayrıca ardışık analiz kullanarak mikro düzeyde bilişsel ve sosyo-duygusal davranışları analiz etmek için kayıt altına alınan grup etkileşimlerine önceden tanımlanmış bir kodlama şeması uygulanmıştır. Regresyon analizi, takım bilişsel stil çeşitliliğinin fiili takım performansını olumsuz etkilediğini ortaya koymaktadır. Grup atmosferinin etkileşimli bellek üzerinde olumlu bir etkisi vardır ve bu da algılanan takım performansını olumlu yönde etkilemektedir. Özel amaçlı zihin haritalama aracını kullanan gruplar, geleneksel araçları kullanan gruplardan daha iyi performans gösterdiği görülmektedir. Zihinsel stil çeşitliliğinin yüksek olduğu gruplarda, bilişsel ve sosyo-duygusal sözel davranışlar arasındaki ardışık ilişki, düşük olanlara kıyasla daha güçlüdür. Zihin haritalamada iyi olan gruplarda, bilişsel sözel davranışların kolaylaştırıcı döngüsü, zihin haritalamada zayıf olan gruplara kıyasla daha güçlüdür. Diyalog analizi, grup üyesi etkileşimin bilgi yoğun işlerde salt işbölümünden daha önemli olduğunu göstermektedir. Sonuçlarımız, grup bilgisi oluşturma süreçlerinde çeşitlilik (farklılıkların) yönetiminin, değerlere dayalı işbirliğinin ve ortak çalışmaya dayalı zihin haritası kullanımının önemine vurgu yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
Integrating individual knowledge in an effective manner reflects team collective intelligence and is a critical success factor in knowledge intensive work. This study aims at examining the linkages between cognitive style diversity, affective states, cognition and performance at team level based on a synthesis of literature on new knowledge emergence, team cognition and team diversity. 126 undergraduate students in 41 groups constituted our sample. We conducted surveys to collect data on cognitive style diversity, group atmosphere (affective state), transactive memory (team cognition) and perceived team performance. Actual team performance was evaluated based on certain criteria. The groups were given open ended, unstructured discussion topics and asked to generate ideas using a collaborative mind mapping tool. We also applied a predefined coding scheme to videotaped group interactions to analyze the micro-level cognitive and socio-emotional behaviors using lag sequential analysis. Regression analysis reveals that team cognitive style diversity negatively affects actual team performance. Group atmosphere has a positive impact on transactive memory which in turn positively affects perceived team performance. Groups which utilized the special-purpose collaborative mind mapping tool outperformed groups using traditional tools. In high diversity groups the sequential association between cognitive and socio-emotional verbal behaviors is stronger compared to low ones. In groups that are good at mind mapping, the facilitative cycle of cognitive verbal behaviors is stronger compared to groups that perform poor in mind mapping. Conversational analysis indicates that, group member interaction is more important than mere division of labor in knowledge intensive work. Our results underline the importance of diversity management, values-based collaboration and use of collaborative mind mapping in group knowledge building processes.