Yapı üretiminde proje yönetimi ve bilgi alanları
Project management and body of knowledge in building construction
  1. Tez No: 79305
  2. Yazar: EKİN ERİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Diğer üretim sektörlerinden çok farklı ve dinamik bir yapıda olan inşaat sektöründe başarılı bir uygulama için büyük öneme sahip olan proje ve proje yönetimini inceleyen bu araştırma 5 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde sorunun tanımı, tez amacı ve önemi, kapsam ve sınırlılıkları belirlenmiştir. İkinci bölümde ürünün özellikleri ile, ürünü talep eden piyasanın özellikleri ortaya konmuştur. Üçüncü bölümde projenin ve proje yönetiminin ne olduğu anlatılmıştır. Ayrıca bu bölümde organizasyon yapısının ve bazı yönetim becerilerinin proje yönetimini nasıl etkilediği belirtilmiştir. Dördüncü bölümde bir inşaat projesinin hedeflerine ulaşabilmesi için uygulanacak proje yönetiminin kapsadığı yönetim bilgi alanları incelenmiştir. Sonuç bölümünde ise bir inşaat projesinin oluşum süreci ile, dördüncü bölümde incelenen yönetim bilgi alanlarının analizinden çıkarılan sonuçlar sunulmuştur. Vll
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis, analyzes the most important phase of building construction industry, The Project Management, which has a very different and highly dynamic nature incomparison with other industrial sectors. The thesis contains five sections, which are: In the first section, objective of the thesis and presentation of the subject has been made including its scope and limitations. In the second section, characteristics of the product and the requirement of the market, demanding this product are studied. In the third section, project and project management have been explained. Effects of organizational set up and managerial skills on management have been examined. In the fourth section, project management body of knowledge required for the achievement of the objectives of a construction project has been analyzed. Results obtained by analysis of project management body of knowledge, presented in the fourth section is summarized in the form of a conclusion together with the development phases of a construction project. VIII