Koyun pankreasından lipaz enziminin saflaştırılması ve karakterizasyonu
Purification and characterization of lipase enzyme from :SHEEP pancreas
  1. Tez No: 793128
  2. Yazar: BETÜL AKKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Enzim Komitesi tarafından yapılan sınıflandırmada E.C.3.1.1.3. sınıfında bulunan lipazlar (triaçilgliserol açil hidrolazlar), trigliseritleri digliseritlere, monogliseritlere, yağ asitlerine ve gliserole parçalama görevine sahip olan hidrolaz ailesinin bir parçası olan serin hidrolazlardır. Bu çalışmada koyun pankreasından lipaz enziminin saflaştırılarak karakterizasyonu amaçlanmıştır. Koyun pankreası yağsızlaştırıldıktan sonra amonyum sülfat çöktürmesi, jel filtrasyon kromatografisi yöntemleri ile 16,2 kat saflaştırılmış lipaz elde edilmiştir. Yapılan her saflaştırma işleminden sonra protein tayini Lowry metodu kullanılarak ve lipaz aktivite tayini NaOH ile titrasyon metodu kullanılarak yapılmıştır. Saflaştırılan lipaz enzimi pH 8.0 ve 40℃'de en yüksek aktiviteyi göstermiştir. Saflaştırılan lipazın depo kararlılığı için bir hafta boyunca aktivite ölçümleri gerçekleştirildi. Koyun pankreas lipazının Km ve Vmax değerlerini belirlemek için substrat olarak triolein kullanılmıştır ve sırasıyla 76,86 mM ve 22,98 U/dk.mg.enzim olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Lipases (triacylglycerol acyl hydrolases) in the E.C.3.1.1.3 class in the classification made by the Enzyme Committee are serine hydrolases, which are part of the hydrolase family that has the task of breaking down triglycerides into diglycerides, monoglycerides, fatty acids and glycerol. In this study, it was aimed to purify and characterize the lipase enzyme from sheep pancreas. After degreasing sheep pancreas, 16.2 fold purified lipase was obtained by ammonium sulfate precipitation and gel filtration chromatography methods. After each purification process, protein determination was made using the Lowry method and lipase activity was determined using the titration method with NaOH. The purified lipase enzyme showed the highest activity at pH 8.0 and 40°C. Activity measurements were carried out for one week for the storage stability of the purified lipase. To determine the Km and Vmax values of sheep pancreatic lipase, triolein was used as substrate and calculated as 76,86 mM and 22,98 U/min.mg.enzyme, respectively.