Sinemada kullanılan türkülerin öğrencilerin Türk dili ve edebiyatı dersine bakış açısına etkisi
The effect of folk songs used in cinema on students' perspective on Turkish language and literature course
- Tez No: 793129
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YAKICI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 322
Özet
Bu tezde sinemada kullanılan türkülerin öğrencilerin Türk dili ve edebiyatı dersine bakış açısına etkisi incelenmiştir. Araştırma hem nitel hem nicel verilerin kullanılması yönüyle bir karma yöntem çalışmasıdır. Kullanılan karma yöntem, nitel ve nicel verilerin eş zamanlı olarak kullanıldığı zenginleştirilmiş karma yöntem şeklindedir. Çalışmanın nicel boyutu ön test son test kontrol gruplu deneysel desen olarak tasarlanmıştır. Bir deney ve bir kontrol grubunun yer aldığı çalışmada deney grubuna türkü içeren üç farklı film üç farklı oturum hâlinde izletilmiştir. Araştırma kapsamında ön test ve son test olarak araştırmacı tarafından geliştirilen“Türküye Yönelik Görüş Formu”,“Türküye Yönelik İlgi Ölçeği”ve“Türk Dili Edebiyatı Dersinde Türkü Konusuna Yönelik İlgi Ölçeği”ile Veyis (2015) tarafından geliştirilen“Türk Edebiyatı Dersine Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışma kapsamında 120 deney grubunda ve 133 kontrol grubunda olmak üzere 253 lise öğrencisi ile çalışılmıştır. Çalışmanın nitel boyutunu ise olgu bilim yaklaşımı oluşturmaktadır. Çalışma, öğrencilerin edebiyat dersinde türkü konusuna yönelik ilgilerini ve türkü konusunun film izletimi ile desteklenmesinin öğrencilerin hem ders hem de türküye yönelik ilgisini nasıl etkilediğini incelemesi yönüyle olgu bilim çalışmasıdır. Ayrıca tezde araştırmacı tarafından geliştirilen Türkü İnceleme Formu ile filmlerde türkünün kullanım amacı ve işleviyle ilgili inceleme yapılmıştır. Bütün bu bilgiler ışığında Türk dili ve edebiyatı dersinin işlenişine, Türk dili ve edebiyatı müfredat programının hazırlanışına ilişkin sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effect of folk songs used in cinema on the students' perspective on the Turkish language and literature course was examined. The research is a mixed method study in terms of using both qualitative and quantitative data. This method is in the form of an enriched mixed method in which qualitative and quantitative data are used simultaneously. The quantitative dimension of the study was designed as an experimental pattern with pre-test and post-test control groups. In the study, in which an experimental and a control group took part, three different films containing folk songs were shown to the experimental group in three different sessions. Within the scope of the research,“Opinion Form for Folk Songs”,“Interest Scale for Folk Songs”and“Interest Scale for Folk Songs in Turkish Language Literature Course”developed by the researcher and“Attitude Scale for Turkish Literature Course”developed by Veyis (2015) were used as pre-test and post-test. It was studied with 253 high school students, 120 of whom were in the experimental group and 133 in the control group. The qualitative dimension of the study is the factual science approach. The study examines the students' interest in folk songs in the literature course. In addition, this study examines how supporting the subject of folk songs with film watching affects the interest of students in both the lesson and folk songs. The study is a factual science study in this aspect. In the research, a study was conducted on the purpose and function of using folk songs in films with the Folk Song Review Form developed by the researcher. As a result, conclusions and suggestions were given regarding the teaching of the Turkish language and literature course and the preparation of the curriculum of the course.