Pamukçu ve Aslıhantepecik ovası sulamasında sulama performansının değerlendirilmesi
Performance evaluation of Pamukçu and Aslıhantepecik plain irrigation
  1. Tez No: 793167
  2. Yazar: ELİF BALABAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURAK NAZMİ CANDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada Balıkesir ilinde bulunan Balıkesir Sulama Birliği'ne bağlı Pamukçu ve Aslıhantepecik Ovası Sulaması sulama performansı 2016-2018 yılları için değerlendirilmiştir. Performans değerlendirmesinde Sulama ve Drenajda Uluslararası Teknoloji ve Araştırma Programı (IPTRID) tarafından önerilen su kullanım, mali ve bitkisel üretim performansı başlıkları altında, toplam 15 adet performans göstergesinden yararlanılmıştır. Yapılan hesaplamalara göre, birim alana dağıtılan yıllık sulama suyu miktarı 7 888,61-9 859,57 m3/ha, birim sulanan alana dağıtılan yıllık sulama suyu miktarı ortalaması 13 202,42 m3/ha, yıllık su temini oranı 1,37-1,70, sulama oranı %65,32- 67,06, yatırımın geri dönüşüm oranı %71,65-93,46, birim alana düşen toplam işletme–bakım–yönetim masrafı ortalaması 321,45 TL/ha, su dağıtımında istihdam edilen her bir kişiye düşen toplam masraf 22 426,07-33 866,17 TL/kişi, su ücreti toplama performansı %73,81-83,07, birim alana düşen personel sayısı 2,7-3,2 kişi/1000 ha, birim sulama suyuna karşılık elde edilen ortalama gelir 0,027 TL/m3, yıllık toplam tarımsal üretim miktarı 94 530,71-129 667,535 ton, yıllık toplam tarımsal üretim değeri 34 099 273-43 536 755 TL, birim sulama alanına karşılık elde edilen gelir 7 688,67-9 830,13 TL/ha, sulanan birim alana karşılık elde edilen gelir 11 769,64-14 809,03 TL/ha, şebekeye alınan birim sulama suyuna karşılık elde edilen gelir 0,91-1,24 TL/m3 olarak bulunmuştur. Yapılan çalışma sonucunda sulama şebekesinin başarılı bir performans gösterdiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the irrigation performance of Pamukçu and Aslıhantepecik Plain Irrigation, affiliated to Balıkesir Irrigation Union in Balıkesir province, was evaluated for the years 2016-2018. In the performance evaluation, a total of 15 performance indicators were used under the headings of water use, financial and crop production performance recommended by the International Programme for Technology and Research in Irrigation and Drainage (IPTRID). According to the calculations, annual amount of irrigation water distributed to the unit area was 7 888,61-9 859,57 m3/ha, the average annual amount of irrigation water distributed to the unit irrigated area was 13 202,42 m3/ha, annual water supply rate was 1,37-1,70, irrigation rate was 65,32-67.06%, investment return rate was 71,65- 93,46%, average total operation-maintenance-management cost per unit area was 321,45 TL/ha, total cost per person employed in water distribution was 22 426,07-33 866,17 TL/person, water fee collection performance was 73,81-83,07%, number of personnel per unit area was 2,7-3,2 persons/1000 ha, average income per unit of irrigation water was 0,027 TL/m3, annual total agricultural production amount was 94 530,71-129 667,535 tons, annual total agricultural production value was 34 099 273-43 536 755 TL, income per unit irrigation area was 7 688,67-9 830,13 TL/ha, income per unit area irrigated was 11 769,64-14 809,03 TL/ha, income obtained in return for the unit irrigation water taken into the network was 0,91-1,24 TL/m3. As a result of the study, it can be said that the irrigation network has shown a successful performance.