Balıkesir-Pamukçu jeotermal alanı ve çevresinin hidrojeolojik ve hidrojeokimyasal incelemesi
Hydrogeologic and hydrochemistry of the Pamukçu geothermal area in Balıkesir
- Tez No: 150294
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜNSAL GEMİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET Balıkesir îli'ne 18 km uzaklıkta bulunan Pamukçu beldesi sınırlan içerisinde yer alan inceleme alanında, Mesozoyik ve Senozoyik yaşlı birimler bulunmaktadır. İnceleme alanındaki en yaşlı birim Triyas yaşlı Karakaya Formasyonuna ait ofiyolitik melanj (kristalen kalker, radyolarit, kuvarsit, granit, diyabaz) oluşturur. Temel kayaları üzerinde ise, açısal uyumsuzlukla gelen Neojen yaşlı tüf, aglomera, killi kalker, marn, kil ve andezit bulunmaktadır. Tüm bu birimler üzerinde de uyumsuzlukla Ruvaterner yaşlı alüvyonlar gelmektedir. İnceleme alanında en belirgin faylar birbirine paralel eğim atımlı normal faylar olup, genel uzanımları KB-GD'dur. Sahada jeotermal akışkanlar, bu birimlerin oluşturduğu stratigrafik istifte fay boyunca yükselerek yüzeylemektedirler. Yüzeyden derinlere doğru süzülen meteorik sular bu hareket esnasmda henüz sıcaklıklarım kaybetmemiş volkanik kayaçlardan geçerken ısınırlar. İnceleme alanından alman sıcak ve soğuk su örnekleri üzerinde jeokimyasal deneyler yapılmış olup, suların içerdikleri anyonlar, katyonlar ve eser elementler tespit edilmiştir. Yapılan hidrojeokimyasal değerlendirmeler ışığında, sıcak suların Na-S04-Cl'lü ve soğuk suların çoğunluğunun HC03-Mg-Ca'lü su tipinde olduğu bulunmuştur. Yörede sıcak sular, kaynak ve sondajlardan elde edilmekte olup, yüzey sıcaklıkları 40-78°C arasında değişmektedir. Soğuk suların sıcaklığı ise, ortalama 17°C'dir. Çeşitli jeotermometre teknikleri ve bunların uygulanabilirlikleri incelenerek, sistemin hazne sıcaklığı 100-150 °C olarak tahmin edilmiştir. Sıcaklık ve silis dengesine dayalı olarak geliştirilmiş olan silis-entalpi karışım modeli diyagramı kullanılarak, modeli karışım öncesi buhar ve ısı kaybının olmaması ve karışım öncesi buhar kaybının olması durumunda akifer sıcaklığı tahmin edilebilmektedir. Bu diyagrama göre akifer sıcaklığının 180-275°C arasında olabileceği sonucu çıkarılmaktadır. Tüm bu verilerin ışığında sistemin akifer sıcaklığının 100-1 50°C arasında olabileceği sonucuna varılmıştır.Pamukçu ve yöresindeki termal sular, günümüzde kaplıca ve konut ısıtmacılığında kullamlmaktadır. Bölgede açılacak olan yeni derin sondajlarla debi ve sıcaklık arttırılarak potansiyelin artması sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Various lithological units, ranging from Mesozoic to Quaternary age, crop out in the catchment area. These are overlain unconformably by claystone, tuff, marl and andezit of Neojen are. There are units of Mesozoic and Senozoic ages at the stut place. The older unit is ofiolitic melanj in Karakaya formation at Triyas age. A large part of the Pamukçu plain cover completely by Quaternary Alluvium. Analyses of waters sampled by study area and the data from deep wells drilled by MTA in both Pamukçu geothermal fields were used for this study to evatuate the physical and chemical propeties of the geohermal fluds. The water temperatures of hot springs vary between 40-78 °C. Electrical conductivity values for thermal sprigs were about 1619 us/cm. and about 2130 us/cm. for deep well hot waters. Electrical conductivitiy values for cold groundwaters were about 343 us/cm. and 832 us/cm. PH values for hot and cold waters are between 7,5-7,8. The groundwater is relatively rich in HC03 and Ca ions. The thermal spring waters content Na, S04, CI, HC03 and Na and S04 are the dominant anions. Piper triangular diagrams shows that all the thermal in the study area Na-S04-Cl water types. Piper triangular diagrams shows that all the cold groundwater in the study area HC03-Mg-Ca water types. The Enthalpy-Silica mixing model is based on heat and silica balance and used to evaluate the mixing ratio of cold and hot water components of mixed waters and the resevoir temperatures. The reservoir temperatures wre found to be between 180-275 °C. Enthalpy silica mixing model indicates that hot water components of thermal spring waters are between %20 and %26. Acceding to the resuld of SİO2 geotermometres, the mreservoir themperatures are 50-150 C. Acceding to the result of all geotermometres, the reservoir themperatures are 100-150°C. IV