Kalp yetersizliği olan hastalara transteoretik model temelli tele-sağlık yöntemleri yoluyla verilen eğitimin öz-bakım, ilaca uyum ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of training given to patients with heart failure through transtheoretic model-based telehealth methods on self-care, drug adherence and quality of life
  1. Tez No: 793166
  2. Yazar: İBRAHİM CANER DİKİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEDET KORKMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Bu araştırma, kalp yetersizliği olan hastalara transteoretik model değişim aşamaları temelli tele-sağlık yöntemleri yoluyla verilen eğitimin öz-bakım, ilaca uyum ve yaşam kalitesi düzeyleri üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve metot: Araştırma, randomize kontrollü, ön test-son test deneysel tasarımlı çalışma şeklinde Ocak-Eylül 2022 tarihleri arasında müdahale (n=34) ve kontrol (n=33) grubu olmak üzere 77 hasta ile tamamlandı. Araştırmanın evrenini Kardiyoloji Polikliniğine başvuran, başvurdukları gün itibariyle son 6 ay içerisinde Kalp yetersizliği tanısı alan bireyler oluşturdu. Veriler; Soru Formu, Avrupa Kalp Yetersizliği Öz-Bakım Davranışları Ölçeği-12 (AKYÖBDÖ), İlaç Uyumunu Bildirim Ölçeği (İUBÖ) ve Minnesota Kalp yetersizliği ile Yaşam Anketi (MKYYA) ile toplandı. Müdahale grubuna, TTM temelli modele dayalı eğitim verildi ve müdahale grubundaki hastalara tele-sağlık uygulamaları (telefon görüşmesi ve mobil uygulama) yoluyla 6 ay boyunca izlem yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was carried out to determine the effect of training given to patients with heart failure through telehealth methods based on the transtheoretic model on self-care, drug compliance and quality of life. Material and method: The study was completed in the form of a randomized controlled, pre-test-post-test experimental design study between January and September 2022, with 77 patients in the intervention (n=34) and control (n=33) groups. The population of the study consisted of individuals who applied to the Cardiology Polyclinic and were diagnosed with heart failure within the last 6 months as of the day they applied. Data; Patient Questionnaires (related to socio-demographic characteristics and disease), European Heart Failure Self-Care Behaviors Scale (EHFScB-12) Medication Adherence Report Scale (MARS), and Minnesota Heart Failure Living Questionnaire (MHLF-Q) were collected. The intervention group was given training based on the TTM-based model. The patients in the intervention group were trained and followed up for 6 months through tele-health applications (phone call and mobile application).