Relaktasyon destek programının süt salınımı, anne-bebek bağlanması ve annelik rolüne etkisi
The effect of relactation support program on milk release, mother-infant attachment and maternity role
- Tez No: 793169
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM AKSOY DERYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Araştırma relaktasyon destek programının süt salınımı, anne-bebek bağlanması ve annelik rolüne etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metod: Tek grup ön test son test deneme modelindeki araştırma Ekim 2021 – Ekim 2022 tarihleri arasında Kahramanmaraş il merkezi ve ilçelerindeki ASM'lere kayıtlı 1-4 aylık bebeği olan ve en az 15 gün en fazla 3 ay önce emzirmeyi bırakmış 34 anne ile gerçekleştirildi. Araştırma sekiz ev ziyareti ve yedi telefon desteği şeklinde 15 günde tamamlandı. Annelere ilk ziyarette emzirme ve parmakla besleme eğitimi verildi. Veriler Kişisel Bilgi Formu, Anne-Bebek İzlem Formu, MBÖ ve BAFÖ aracılığı ile toplandı. Bulgular: Annelerin % 64.7'sinin süt salınımını başladığı ve süt salınımının ilk 6. günde olmak üzere ortalama 8.95±2.17 günde gerçekleştiği belirlendi. Relaktasyon destek programının emzirme, süt sağma ve meme ucu uyarım sıklıklarını anlamlı bir şekilde artırdığı belirlendi (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: Study was carried out to determine effect of the Relactation Support Program on milk secretion, mother-infant attachment and motherhood role. Material and Method: Research in the single-group pre-test post-test trial model was carried out between October 2021 and October 2022 ASMs in Kahramanmaraş city center and its districts registered to with 34 mothers who had a 1-4 month old baby and who stopped breastfeeding at least 15 day and at most 3 months ago. The research was completed in 15 days, with eight home visits and seven telephone support. Mothers were given breastfeeding and finger feeding training at the first visit. Data were collected through Personal Information Form, Mother-Infant Follow-up Form, MDI and BAFÖ. Results: It was determined that 64.7% of the mothers started to express milk and it was realized in the first 6th day, on average 8.95±2.17 days. It was determined that the relactation support program significantly increased the frequency of breastfeeding, milking and nipple stimulation (p0.05).