Preterm doğum zamanı üzerine enfeksiyon parametrelerininetkisi
Investigation of the effect of infection parameters onpreterm birth time
- Tez No: 793176
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YÜKSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışma PEMR ve EDT tanısı olan gebelerde latent periyod süresi ile enfeksiyon parametleri arasındaki ilişkiyi araştırmak amacıyla planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde 2014-2022 yılları arasında 37. gebelik haftasından önce doğum yapmış 75 tekiz gebelik belirlendi. Bu hastalar, yatış endikasyonları dikkate alınarak preterm erken membran rüptürü ve erken doğum tehdidi olmak üzere iki gruba ayrıldı. Her iki gruptaki hastaların ilk başvuru ve doğum öncesindeki hemoglobin, lökosit, nötrofil, lenfosit, trombosit değerleri, nötrofil/ lenfosit oranı, trombosit/ lenfosit oranı ile CRP, idrar tetkiki ve idrar kültürü sonuçları kaydedildi. İlk başvuru sırasında ve doğum öncesindeki bu değerler karşılaştırılarak latent periyod süresinin öngörülebilirliği araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: This study was planned to investigate the relationship between latent period duration and infection parameters in pregnant women with PEMR and EDT. Materials and Methods: In this study, 75 singleton pregnancies determined who gave birth before 37 weeks of gestation between 2014 and 2022 in Aydın Adnan Menderes University Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic. These patients were divided into two groups as preterm premature rupture of membranes and threat of preterm delivery, considering the indications for hospitalization. Hemoglobin, leukocyte, neutrophil, lymphocyte, platelet values, neutrophil/lymphocyte ratio, platelet/lymphocyte ratio and CRP, urinalysis and urine culture results of the patients in both groups were recorded at the first admission and before delivery. The predictability of the latent period duration was investigated by comparing these values at the first admission and before birth.